اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
هر 16 دقیقه یک نفر در پایتخت براثر کرونا جانش را از دست می‌دهد

سونامی کرونا در تهران

سونامی کرونا در تهران

منحنی آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا امروز با فوت 258 بیمار دوباره اوج گرفت. عدد و رقم‌های فوتی‌ها یک مرتبه دچار جهشی فزاینده شد و شمار جانباختگان روزانه بیماری کووید19 از مرز 250 فوتی عبور کرد و منحنی مرگ و میر روی عدد 258 قربانی و 21 هزار و 63 بیمار مبتلا در روز قرار گرفت. به تعبیر سخنگوی وزارت بهداشت، سرعت افزایش بستری در هفته سوم موج جدید کرونا نزدیک به چهار برابر مدت مشابه در موج‌های دوم و سوم بیماری است.

 هشدارها و اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی بیانگر این واقعیت است که با عصیان موج چهارم یک جنگ تمام عیار با کرونا در کشور آغاز شده و طبق گفته تحلیلگران حوزه اجتماعی؛ تغییر در رفتار تک ‌تک مردم و مسئولان و نهادهای نظارتی راه حل اصلی چیره شدن بر این بیماری و مقابله با این جنگ نابرابر است.
اعضای ستاد مقابله با کرونا در تهران شمار جانباختگان بیماری از مرز 250 نفر را حاصل افزایش بی‌سابقه موارد ابتلا و بستری در هفته‌های اخیر می‌دانند. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در پایتخت وضعیت بسیار سختی را برای تهران پیش‌بینی کرده است. در این میان اخبار نگران‌کننده‌ای از وضعیت استان‌های مختلف کشور نیز به گوش می‌رسد. علاوه بر این همچنین رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از اشغال تخت‌های بیمارستانی از سوی بیماران مبتلا به کرونا ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند اعمال تعطیلی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا با وجود فشار‌های شدید اقتصادی دولت یک فرصت طلایی است و مردم باید مو به مو دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا را رعایت کنند.
علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران دیروز از فوت یک شهروند تهرانی در هر ۱۶ دقیقه طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و تأکید کرد: می‌توان گفت آنچه به عنوان شهرهای قرمز اعلام شد، تا اواسط هفته گذشته در آنها تغییر چندانی شاهد نبودیم و امروز هم با روزهای گذشته تفاوت چندانی در سطح شهر و براساس گزارشات میدانی نداشت؛ همچنان مترو، حمل و نقل عمومی، مراکز پر ازدحام، مراکز کاربردی شهر مملو از جمعیت هستند.
وی تأکید کرد: در حالی که این ویروس جهش یافته رحم نخواهد کرد. به نظر می‌رسد تنها راه حل بویژه در کلانشهری مانند تهران که ازدحام جمعیت و ترددهای درون شهری کاملاً متفاوت است، تنها راه رفتن به سمت لاک‌دان به معنای واقعی است. آنچه امروز شاهد بودیم به نظر من لاک‌دان نیست. اگر می‌خواهیم شرایط فعلی در تهران کنترل شود، حتماً مدلی متفاوت از اعمال محدودیت‌ها را باید داشته باشیم. 
 استفاده روزانه ۸۰۰ هزار نفر از مترو در تهرانِ قرمز
زالی اظهار کرد: متأسفانه ما در هفته گذشته به رغم اعلام قرمزی تهران بیش از ۸۰۰ هزار نفر در روز از مترو استفاده کردند؛ با این شکل بیماری کنترل نمی‌شود. متأسفانه بر اساس نظارتی که شکل گرفته، سایر دستگاه‌ها به وظایف خودشان عمل نمی‌کنند. ما در استان تهران تنها ۷۰۰ کارشناس بهداشت محیط داریم و این افراد هم بعد از گذشت این ماه‌ها خیلی خسته شدند. اگر قرار باشد سایر دستگاه‌ها به وظایف‌شان عمل نکنند، نمی‌شود؛ البته به نظر من اعتقادی هم به نظارت‌ها ندارند. بسیاری از دستگاه‌های مسئولی که در این زمینه مسئولیت دارند، اعتقاد به این موضوع ندارند یا کرونا را جدی نگرفتند. روز شنبه در تهران ۷۰ فوتی داشتیم. اینها عزیز خانواده‌ها بودند که دیگر در بین خانواده‌هایشان نیستند. اگر همین روند ادامه یابد، همچنان مرگ و میر در تهران رو به افزایش است. وی تأکید کرد: آنچه در شهر می‌بینیم مطلقاً لاک دان نیست و با شرایط فعلی امکان کنترل بیماری بسیار سخت خواهد شد. روز شنبه برای اولین بار تعداد بستری از شش هزار و  ۱۲۶ مورد گذشته و با این نرخ رشدی که می‌بینیم معلوم نیست که تا پایان هفته چه اتفاقاتی در انتظار همکاران‌مان باشد. 
کپی