اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

بازداشت یک مدیر رستوران در فرانسه
پلیس فرانسه از بازداشت مدیر یک رستوران به اتهام پذیرایی مخفیانه از مشتریان با‌ وجود مقررات قرنطینه خبر داده است. بنا بر اعلام پلیس پاریس، این رستوران طبق محدودیت‌های اعلام شده باید تعطیل می‌کرد، اما شکایت همسایه‌ها از سر و صدای زیاد آن باعث مراجعه مأموران به آنجا شد؛ در لحظه ورود پلیس بیشتر از یکصد مشتری در رستوران حضور داشتند. همه مشتریان رستوران جریمه شده‌اند. مجازات فعالیت مخفیانه رستوران‌ها در شرایط قرنطینه یک سال زندان و پانزده هزار یورو جریمه نقدی است. مشتریان رستوران‌ها هم ۱۳۵ یورو به خاطر نقض محدودیت‌های قرنطینه و ۱۳۵ یورو به خاطر نپوشیدن ماسک جریمه خواهند شد.
 
 
---
 
بازداشت ‌ میمون‌های جیب‌بر در هند
پلیس هند دو سارق را که در دهلی نو از میمون‌ها برای دزدی از رهگذران بی‌خبر استفاده می‌کردند، دستگیر کرد. به گفته پلیس این دو سارق پس از سرقت شش هزار روپیه معادل ۶۷ یورو از یک مسافر ریکشا دستگیر شده و سارق سوم هنوز متواری است. ماجرا از این قرار بود که سه سارق با دو میمون وارد ریکشا شدند. آنها یک میمون را روی صندلی جلو و دیگری را روی صندلی عقب ریکشا نشاندند. میمون‌ها کیف پول یک مسافر را که وکیل هم بوده به سرقت می‌برند و فرار می‌کنند. این وکیل بلافاصله پلیس را از ماجرای دزدی آگاه می‌کند. بازرسان پلیس یک «کمیسیون ویژه‌» برای دستگیری سارقان تشکیل دادند و بلافاصله سارقان را به همراه میمون‌های جیب‌بر در یک ایستگاه اتوبوس دستگیر کردند. میمون‌های دستگیر شده به پناهگاه حیوانات و سارقان نیز روانه زندان شدند.
 
 
---
 
حمام خون در میانمار
جمعیت دفاع از زندانیان سیاسی میانمار از کشته شدن ۸۲ معترض در تظاهرات دو روز گذشته خبر داد. این سازمان با استناد به شواهد میدانی و منابع خود اعلام کرده که مأموران امنیتی، در روزهای پنجشنبه و جمعه، برای مقابله با معترضان در کلانشهر یانگون به مسلسل و نارنجک متوسل شده‌اند. میانمار از هنگام کودتای ارتش، صحنه اعتراضات و ناآرامی گسترده است.
 
---
 
 
رکوردشکنی هند در واکسیناسیون
دولت هند گفته است با تزریق بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا، تبدیل به کشوری شده که سریع‌تر از سایر کشورها به این رقم رسیده است. وزارت بهداشت هند می‌گوید تزریق ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کووید۱۹ برای هند ۸۵ روز، برای امریکا ۸۹ روز و برای چین ۱۰۲ روز طول کشیده است.
 
 
---
 
«رمزی کلارک» درگذشت
وزیر پیشین دادگستری امریکا که هم از حقوق سیاهان دفاع می‌کرد و هم وکیل مدافع کسانی چون صدام  بود درگذشت. شارول ولچ، نوه رمزی کلارک روز گذشته (شنبه ۲۱ فروردین/ دهم آوریل) اعلام کرد حقوقدان و وزیر سابق دادگستری امریکا روز جمعه در سن ۹۳ سالگی در نیویورک درگذشت.
رمزی کلارک پس از کناره‌گیری از مسئولیت‌های سیاسی به‌عنوان وکیل مدافع مشغول کار شد و در محاکمه برخی از متهمان به ارتکاب جنایت جنگی به دفاع از آنها پرداخت. او در توضیح این‌گونه اقدام‌ها بارها تأکید کرده بود که هر انسانی با هر اتهامی حق دارد در دادگاه از دفاعی متناسب برخوردار باشد. از میان موکلان رمزی کلارک می‌توان از صدام ، اسلوبودان میلوشویچ، رئیس‌ جمهوری سابق صربستان و چارلز تیلور، سیاستمدار سابق لیبریایی نام برد.
 
 
 
 
کپی