اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
وزیر بهداشت:

هفته آتی نقشه کشور به سمت سیاهی خواهد رفت

هفته آتی نقشه کشور به سمت سیاهی خواهد رفت

وزیر بهداشت در توضیح آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در کشور گفت: عرض کرده بودیم اگر توجه نشود و دقت نکنیم فروردین و بهار بسیار سختی را خواهیم داشت.

 به گزارش ایسنا، سعید نمکی در اولین گزارش وضعیت کووید۱۹ در کشور در سال ۱۴۰۰ ادامه داد: آنچه امروز در زمینه بیماران بستری می‌بینیم ناشی از صف‌های طولانی مردم برای خرید مرغ و... در شب عید است و بعد از آن دورهمی‌ها و شروع آثار سفرها و جابه‌جایی است و هنوز هفته آینده منتظر یک خیز سنگین‌تر از موارد بستری در کشور هستیم.
وزیر بهداشت گفت: برآورد ما این است که هفته آتی و جاری این نقشه قرمزتر شده و حتی به سمت سیاهی خواهد رفت.
نمکی با اشاره به ثبت ۲۵۸ مرگ طی شبانه‌روز گذشته در کشور، گفت: برای من به‌عنوان متولی نظام سلامت این میزان بسیار سهمگین بود که متأسفانه در طول کمتر از دو تا سه هفته به ۵ برابر مرگ‌ها نزدیک شدیم. در کشور ۴۷ شهر قرمز ما به ۲۵۷ شهر افزایش یافته، پرخطرهای نارنجی‌مان از ۱۲۶ به ۱۲۹ شهر و همین‌طور شهرهای زرد و آبی کم شده که نشان از این است داریم به سمت شرایط بدتری می‌رویم.
نمکی چند توصیه مهم برای گذر از این ایام مطرح کرد و گفت: اولاً همه رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، استانداران محترم و همه کسانی که دست‌اندرکار نظارت بر اعمال پروتکل‌ها هستند، قضیه را جدی بگیرند و با هر پروتکل‌شکنی حتماً باید مقابله کنند و نگذارند که شکست پروتکل‌ها کار را برای مدیریت این مرحله سخت سنگین‌تر کند. دوم اینکه از مردم می‌خواهم در رعایت دستورالعمل‌ها همراهی بیشتری کنند.
وی گفت: در عین حال مراکز سرپایی ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته را در کشور فعال کردیم. مردم به این مراکز مراجعه کنند. اگر علائمی دارند، بی‌توجهی نکنند. امروز باید قبول کنیم که هر عطسه و سرماخوردگی کروناست، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. اگر علائم داشتند به این مراکز مراجعه کنند.
 
کپی