اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

ناو جنگی کانادایی به خاورمیانه اعزام شد

ناو جنگی کانادایی به خاورمیانه اعزام شد

وزارت دفاع کانادا در بیانیه ای اعلام کرد که ناو «اچ ام سی اس کلگری» به منظور شرکت در عملیات آرتمیس برای مبارزه با تروریسم و امنیت دریایی راهی آبهای خاورمیانه شده است.

 تارنمای رسمی دولت کانادا (Canada.ca) در بیانیه ای افزود: اعزام این ناو به منظور کمک نیروهای مسلح کانادا به نیروی ویژه بین المللی موسوم به نیروی ویژه ترکیبی ۱۵۰ (CTF۱۵۰) انجام شد.

CTF۱۵۰  یک گروه بین المللی ویژه مسئول عملیات ضد تروریسم و امنیت دریایی در آبهای خاورمیانه است که ژانویه ۲۰۲۱ تحت رهبری و هدایت کانادا بوده است.

اواخر امسال کشتی اچ ام سی اس گلگری در مسیر بازگشت به کانادا از منطقه اسیا اقیانوسیه عبور  و از بنادر بیشتری بازدید کرد و در عین حال در عملیات های آموزشی، تمرین نظامی و تعامل با ناوهای کشورهای ائتلافی و شریک شرکت خواهد داشت.

در این بیانیه آمده است: همان طوری که در سیاست دفاعی کانادا مشخص شده است منطقه آسیا اقیانوسیه برای امنیت و رفاه کانادا از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

بیانیه می افزاید: کانادا متعهد است شریکی معتمد در این منطقه باشد و به نظم بین المللی براساس مقررات پایبند باشد. عملیات پراجکشن به امنیت و ثبات بیشتر جهان کمک می کند و آمادگی نیروهای مسلح کانادایی برای حمایت از ارزش ها و منافع این کشور در سراسر جهان و در کشورهای دوست و شریک را نشان می دهد.

اعزام ناوها در سال جاری تحت عملیات پراجکشن تعهد کانادا به تعامل مداوم در منطقه آسیا اقیانوسیه به رغم همه گیری کرونا و حمایت از تقویت همکاری دفاعی و امنیتی این کشور را نشان می دهد.

اچ ام اس سی کلگری به تازگی اولین بخش ماموریت خود در منطقه را برای اجرای عملیات حضور نیروی دریایی به پایان رساند.

کلگری در طول این عملیات و با رعایت کامل محدودیت های کرونایی از تعدادی از بنادر از جمله در کشورهای برونئی، ویتنام و سنگاپور بازدید کرد.

بیانیه در پایان نوشت: این بازدیدها نشان دهنده اهمیت روابط دوجانبه با اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به «آ سه آن» است. همچنین تعهد دائمی ما به تقویت مشارکت های دفاعی و امنیتی در جنوب شرق آسیا و همکاری با یکدیگر به منظور حفظ نظم بین المللی مبتنی بر قوانین را نشان می دهد.


/ ایرنا

کپی