اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سنگ اندازی اسرائیل و آمریکا با هدف جلوگیری از پیروزی حماس در انتخابات

سنگ اندازی اسرائیل و آمریکا با هدف جلوگیری از پیروزی حماس در انتخابات

منابع رسانه ای از جمله در سرزمین های اشغالی فاش کردند که مقام های رژیم صهیونیستی در رایزنی و مذاکره با آمریکایی ها می کوشند تا از پیروزی جنبش حماس در انتخابات آینده فلسطین جلوگیری کنند، رویدادی که برای کسب قدرت نزد بازیگران سیاسی فلسطینی بسیار مهم تلقی شده است.

 تارنمای صهیونیستی «والا» در این باره اعلام کرد که «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا و «گابی اشکنازی» همتای صهیونیست وی چند روز پیش در گفت و گوی تلفنی درباره راه های جلوگیری از پیروزی جنبش حماس در انتخابات فلسطین رایزنی کردند تا مانع از پیروزی این جنبش در انتخابات شوند.

این تارنمای خبری نوشت که وزیران امور خارجه رژیم صهیونیستی و آمریکا توافق کردند که اسرائیل در مسیر برگزاری انتخابات آینده فلسطین سنگ اندازی نکند، با این وجود ، نگرانی خود را از اختلاف ها و چند دستگی داخلی در «جنبش فتح»، حزب «محمود عباس» (ابومازن)، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که منجر به تضعیف این تشکل و هموارسازی راه برای پیروزی حماس در انتخابات می شود را ابراز کردند.

بر پایه ادعای والا، بلینکن و اشکنازی اعلام کردند که انتخابات را لغو نخواهند کرد اما مقام های بلندپایه صهیونیست بر این باورند که رژیم صهیونیستی و آمریکایی ها امیدوارند خود فلسطینی ها انتخابات را به تعویق بیاندازند.

به گفته مقام های رژیم صهیونیستی، وزیران خارجه اسرائیل و آمریکا از پیروزی احتمالی حماس در انتخابات بسیار واهمه دارند اما برای اینکه متهم به کوشش برای شکست انتخابات نشوند این موضوع را علنی نمی کنند.

بر اساس فرمان ریاستی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، انتخابات مجلس قانونگذاری این کشور در روز ۲۲ ماه مه‌ (یکم خرداد) و انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد) برگزار خواهد شد و چنانچه انتخابات مجلس قانونگذاری به مرحله دوم کشیده نشود، انتخابات مجلس ملی در ۳۱ آگوست (۹ شهریور) برگزار خواهد شد.

پس از ۱۵ سال، این نخستین بار است که تشکیلات خودگردان فلسطین حکمی برای برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری، ریاست جمهوری و مجلس ملی صادر می‌کند که مورد استقبال جنبش حماس نیز قرار گرفت. 

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا جمعه ۱۳ فروردین جاری در تماس تلفنی با گابی اشکنازی همتای صهیونیستی خود بر حقوق فلسطینی ها از جمله معیارهای برابر در زمینه آزادی، امنیت و رفاه تاکید کرد.

به گزارش تارنمای وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در این تماس تلفنی بر باور دولت کنونی آمریکا نسبت به اینکه فلسطینی ها و اسرائیلی ها باید از معیارهای برابر آزادی، امنیت، رفاه و دموکراسی برخوردار باشند، تاکید کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا از طریق تیم خاورمیانه خود به رهبری «جرد کوشنر» داماد و مشاورش، اقدام های بسیاری را در حمایت یک جانبه از رژیم صهیونیستی انجام داده بود و با ارائه طرح «معامله قرن» کوشید تا فلسطینی ها را از داشتن یک کشور مستقل محروم سازد.

با روی کار آمدن دولت جو بایدن رئیس جمهوری فعلی آمریکا، زمزمه هایی در مورد نزدیک و گرم شدن روابط رام الله با واشنگتن بر سر زبان ها افتاد. حتی پس از پیروزی بایدن در انتخابات ۲۰۲۰، تشکیلات خودگردان از ارتباط با دولت جدید در آمریکا از طریق کانال رسمی خبر داد.

رژیم صهیونیستی و مقامات آن بارها نسبت به رویکردهای دولت بایدن در قبال اسرائیل و کند شدن روندهایی مانند عادی سازی روابط با کشورهای عربی و اسلامی ابراز نگرانی کردند.

با این حال محور عادی سازی روابط یکی از موضوع های مورد بحث بلینکن در تماس تلفنی روز جمعه ۱۳ فروردین با اشکنازی بوده است. وی همچنین در مورد چالش های امنیتی منطقه و کمک بشردوستانه به مردم فلسطین نیز با همتای اسرائیلی خود گفتگو کرد.

رژیم صهیونیستی امیدوار است در هفته های آینده گفت و گوهای بیشتری درباره انتخابات فلسطین انجام شود اما نگران است دولت آمریکا مساله انتخابات فلسطین را در اولویت های خود قرار ندهد.

اختلاف درون جنبش فتح

تارنمای والا از سوی دیگر اعلام کرد که ۳۶ فهرست انتخاباتی، اسامی نامزدهای مورد نظر خود را به شورای قانون گذاری فلسطین تحویل داده است اما جنبش فتح به رهبری محمود عباس همچنان درگیر اختلاف های داخلی است که این وقایع پیش از انتخابات ۲۰۰۶ را به یاد می آورد. زمانی که اختلافات داخلی سبب جدایی میان مسئولان بلندپایه فتح شد و آسیب های بسیاری به کارزار انتخاباتی آنها وارد کرد.

به نوشته والا، دولت «جو بایدن» تاکنون رویکرد سازمان یافته ای در باره انتخابات فلسطین ارائه نداده است و به نظر می رسد که همان خط مشی دوران ریاست جمهوری ترامپ را دنبال می کند.

مساله شرکت فلسطینی های قدس در انتخابات

پایگاه خبری «میدل ایست نیوز» نیز در همین راستا نوشت که یک مسئول بلندپایه در وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که برگزاری انتخابات دموکراتیک در فلسطین موضوعی است که فلسطینی ها باید درباره آن تصمیم بگیرند و آمریکا معتقد است هر کس در انتخابات شرکت می کند باید خواهان ترک خشونت، به رسمیت شناختن اسرائیل و احترام به توافق نامه ها باشد.

وی که به نامش اشاره نشده است، توضیح داد، اکنون مساله اصلی مطرح این است که آیا ساکنان فلسطینی قدس می توانند در انتخابات شرکت کنند یا خیر؟. اسرائیل در سال ۲۰۰۶ اجازه مشارکت فلسطینی های قدس در انتخابات را داد اما تاکنون هیچ مانعی برای شرکت فلسطینی های قدس در انتخابات وجود ندارد.

این مسئول آمریکایی افزود که تحرکات فلسطین در خصوص مشارکت ساکنان فلسطینی قدس در انتخابات ممکن است اشاره ای به این باشد که آنها راه را برای تعویق انتخابات هموار می کنند چرا که بدون حضور فلسطینیان قدس، امکان برگزاری انتخابات وجود ندارد./ ایرنا


 

کپی