اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

شگفتی مادورو از شورش‌ها

شگفتی مادورو از شورش‌ها
مترجمان: مسعود میرزایی و بهجت عباسی

در آن شب هیچ کس به مادورو نگفت که وقت آن رسیده قدرت را ترک کند، در حالی که اعلام این مهم به مادورو بخشی از طراحی مخالفان بود که باید پس از انحلال مجلس مؤسسان انجام می‌شد اما هیچ کدام از این اتفاقات نیفتاد.

با‌وجود همه نظارت‌های اطلاعاتی و ابزارهای جاسوسی رژیم، این شورش مادورو را شگفت زده کرد. او با عجله به «فورته تیونا» یکی از مقرهای ارتش در نزدیکی کاراکاس منتقل شد و در آنجا برای چند روز تحت تدابیر شدید امنیتی مورد محافظت قرار گرفت. آیا این اقدام برای محافظت از مادورو بود یا آماده کردن او برای فرار از ونزوئلا و یا ترکیبی از هر دو مورد؟ این موضوع در آن ایام مورد اختلاف بود و تا امروز هم واقعیت ماجرا روشن نشده است. کوبایی‌ها به‌دلایل منطقی نگران مادورو بودند؛ پمپئو نیز بعدها علناً گفت که ما معتقدیم مادورو آن روز در آستانه فرار از ونزوئلا بود. مخالفان بر این باور بودند که پادرینو نیز در بیشتر ساعات آن روز در تیونا بوده است. اما دلیل این کار او هر چه که باشد، کوبایی‌ها و دیگر مقامات ارشد حکومت بی‌تردید نگران اتفاقاتی بودند که در مقابل دیدگان آنها رخ می‌داد و این امر آشکارا غلط بودن تصورات آنها مبنی بر حمایت مردم از مادورو و رژیم ونزوئلا را نشان داد.

اکنون دیگر یکی از نگرانی‌های من این بود که شکست قیام باعث افزایش بازداشت‌های جمعی مخالفان و به راه افتادن احتمالی حمام خون شود که ما از ماه ژانویه تاکنون نگران آن بودیم، اما این اتفاق بد در آن شب و روز پس از آن رخ نداد. حتی در هفته‌ها و ماه‌های بعدی نیز چنین اتفاقی نیفتاد./ایران

کپی