اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
در نشست خبری با موضوع انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت مطرح شد

تعیین تکلیف سهام عدالت درگذشتگان

تعیین تکلیف سهام عدالت درگذشتگان

گروه اقتصادی/ بر اساس آخرین تصمیمات و مصوبات شورای عالی بورس و اوراق بهادار، برگزاری مجامع عمومی عادی به طور فوق‌العاده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌ها با دستور انتخاب اعضای هیأت مدیره به‌صورت الکترونیکی در نیمه اول اردیبهشت سال‌جاری تا نیمه اول خرداد ماه در تمامی استان‌ها برگزار می‌شود. نکته قابل توجه آنکه مشمولان باید برای شرکت در این انتخابات حتماً سجامی شوند.

از سوی دیگر افرادی که متقاضی عضویت در هیأت مدیره شرکت‌ها هستند باید تا ۲۸ فروردین ماه نسبت به ثبت نام در سامانه «ستان» اقدام کنند. در همین راستا دیروز در محل وزارت اقتصاد و دارایی نشست خبری با موضوع انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برگزار شد. «حسین فهیمی» سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با حضور در این نشست گفت: بعد از آنکه در مرحله نخست سهامداران روش‌های مستقیم و غیر مستقیم اداره سهام عدالت را انتخاب کردند، در مرحله دوم حدود ۱۹ میلیون نفر توانستند معاملاتشان را انجام دهند، در مرحله سوم شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به لحاظ ساختار سرمایه تجدید ساختار شدند و در سامانه‌های بورس و سپرده‌گذاری مرکزی ثبت شدند، در مرحله چهارم امکان معامله آنها فراهم شد و در نهایت در آخرین روزهای سال ۹۹ توزیع سود مشمولان نیز انجام شد و برای نخستین بار در سهام عدالت، توزیع سود بر اساس تعداد سهامی که هر سهامدار در روش مستقیم یا غیر مستقیم داشت سود به آن تعلق گرفت و ۵۰ درصد از سود در حساب مشمولان سهام کارسازی شد. وی خاطرنشان کرد: اکنون وارد ششمین مرحله آزادسازی سهام عدالت شده‌ایم که با برگزاری مجامع الکترونیکی و انتخاب اعضای هیأت مدیره سازماندهی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی این بار به لحاظ مدیریتی صورت می‌گیرد تا مدیریت، مالکیت و انتقال دارایی‌های سهام عدالت به مشمولان سهام عدالت واگذار شود. فهیمی گفت: اکنون در مرحله حساس طرح آزادسازی سهام قرار داریم که باید اعضای هیأت مدیره این شرکت‌ها انتخاب شوند و مدیریت دارایی‌ها را برعهده بگیرند.
شرایط انتخابات
به‌گزارش ایرنا سخنگوی آزادسازی سهام عدالت درباره شرایط ثبت‌نام متقاضیان برای عضویت در هیأت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، گفت: عده‌ای به‌عنوان افراد متخصص، مدیریت این دارایی‌ها را بر عهده می‌گیرند که از طریق مردم انتخاب خواهند شد. وی ادامه داد: تاکنون در کشور شاهد مشارکت‌های جمعی زیادی برای فعالیت‌های مذهبی و سیاسی بوده‌ایم اما انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بزرگترین و اولین مشارکت میلیونی مردم برای یک فعالیت اقتصادی محسوب می‌شود. فهیمی با بیان اینکه انتخابات با حضور ۳۰ میلیون نفر در ۳۱ استان و با زمان‌بندی‌های متفاوت برگزار می‌شود، افزود: آنچه  برای انتخاب مدیران صورت می‌گیرد، مجمعی تحت عنوان مجمع عمومی عادی به‌صورت فوق‌العاده ویژه انتخاب اعضای هیأت مدیره این شرکت‌ها است و در شرایط فعلی تاریخ انتخابات به‌صورت اجمالی برای نیمه نخست اردیبهشت ماه تا نیمه نخست خرداد ماه اعلام شده است. سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: نخستین شرط، سابقه تحصیلی و مدرک کارشناسی از یکی دانشگاه‌های معتبر است تا از این طریق امکان مشارکت در این فعالیت را داشته باشند. وی اظهار داشت: رشته تحصیلی آنها باید مرتبط با مدیریت یک شرکت سرمایه‌گذاری باشد که ترجیحاً رشته مدیریت مالی، حسابداری، حقوق و اقتصاد در اولویت قرار دارند و دیگر رشته‌ها باید از سوابق اجرایی برخوردار باشند. فهیمی یادآور شد: ثبت‌نام افراد با توجه به شرایط حاکم در کشور به‌صورت الکترونیکی و از طریق سامانه ستان انجام می‌شود، همچنین در مراکز استان‌ها هم می‌توانند از طریق مراجعه حضوری به ادارات کل امور اقتصادی استان اقدام به ثبت‌نام کنند. سخنگوی آزادسازی سهام عدالت خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین مصوبه شورای عالی بورس در هفته گذشته، این امکان فراهم شد که کمیته صلاحیت از یک کمیته به ۱۰ کمیته افزایش پیدا کند تا در یک دوره زمانی خیلی کوتاه‌تر این بررسی صلاحیت انجام شود.
تعیین تکلیف سهام عدالت متوفی
وی در ادامه این جلسه از تعیین تکلیف سه میلیون سهامدار متوفی سهام عدالت خبر داد و افزود: قدم نخست برای تعیین تکلیف سهام عدالت متوفی، مراجعه وراث به مراجع قضایی برای گرفتن گواهی حصر وارثت است. فهیمی اظهار داشت: بسیاری از مشمولین در این مرحله قرار دارند و تاکنون فقط تعداد کمی از وراث اقدام به اخذ گواهی حصر وراثت کرده‌اند، هنوز به لحاظ قانونی وراث آنها برای ما مشخص نیست و فقط حدود ۱۲۰ هزار نفر مراجعه کرده‌اند و سهام متوفیان به وراث منتقل شده است. سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: با توجه به شرایط کرونا در کشور تلاش کردیم تا مراجعه حضوری برای وراث را از بین ببریم و لازمه آن این بود که سرویس‌های اجرایی فراهم شود تا بدون مراجعه مردم، سهام را به وراث انتقال دهیم که به‌لحاظ قانونی تا کنون این اقدام صورت نگرفته است. فهیمی با بیان اینکه به‌دلیل شرایط کرونایی تلاش کردیم مراجعه حضوری را از بین ببریم، اظهار داشت: وراث افراد متوفی در این مرحله امکان مشارکت در انتخابات شرکت‌های استانی سهام عدالت را نخواهند داشت. به استثنای بیش از ۱۰۰ هزار نفری که اقدام کردند و سهام به وراثشان منتقل شده است.
تفکیک برگزاری انتخابات دو استان البرز و تهران
سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به مطرح شدن مسائلی در زمینه تفکیک انتخابات دو استان البرز و تهران اظهار داشت و افزود: استان‌های تهران و البرز از یکدیگر تفکیک شدند و انتخابات این دو استان هم به‌صورت جداگانه برگزار می‌شود. مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی خاطرنشان کرد: مجمع اول ۱۴ استان در سال ۹۹ برگزار شد اما حد نصاب لازم در این مجامع حاصل نشده و مجمع دوم با هر تعداد سهامدار برگزار می‌شود. وی به احراز هویت سهامداران اشاره کرد و ادامه داد: همچنان امکان احراز هویت و سجامی شدن به‌صورت حضوری وجود دارد و افراد با مراجعه به‌کارگزاری‌ها و دفاتر پیشخوان می‌توانند اقدام به احراز هویت کنند اما با توجه به‌وجود شرایط کرونا احراز هویت حضوری را به سهامداران پیشنهاد نمی‌کنیم.
شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به مثابه بازوی توسعه استان‌ها
همچنین «محمدعلی دهقان دهنوی» رئیس سازمان بورس نیز در این نشست خبری به اهمیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اشاره کرد و گفت: با توجه به بالا بودن تعداد سهامداران غیرمستقیم که نزدیک به ۳۰ میلیون نفر بودند، زمانی که دارایی‌ها در این شرکت قرار گرفتند به شرکت‌های بزرگی تبدیل شدند و ارزش شرکت‌ها به دو هزار میلیارد تومان در برخی از استان‌های کوچک تا ۳۰ هزار میلیارد تومان در استان‌های بزرگ رسید. دهقان دهنوی افزود: با توجه به چنین وضعی این شرکت‌ها نیازمند هیأت مدیره‌هایی هستند که بتوانند قادر به مدیریت این شرکت‌ها باشند. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید بازوی توسعه استان خود باشند تا ضمن مدیریت دارایی مردم، از محل سودآوری این شرکت‌ها دارایی جدید ایجاد و در پروژه‌های توسعه آن استان سرمایه‌گذاری کنند.

برش
صدورکارت اعتباری سهام عدالت تا آخر اردیبهشت

عباس معمارنژاد - معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد نیز درباره آخرین وضعیت بانک‌های ارائه دهنده کارت اعتباری سهام عدالت در گفت گویی با ایسنا گفت: در این راستا مصوبه‌ای از سوی دولت آماده شده است که به جز بانک‌های ملی و تجارت باید بانک‌های دیگر هم برای صدور کارت اعتباری سهام عدالت مشارکت کنند. به‌گفته او، تا اردیبهشت سال‌جاری، سایر بانک‌ها نیز به صدور کارت اعتباری سهام عدالت ورود خواهند کرد. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره پرداخت سود سهامداران وابسته بانک‌های نظامی ادغام شده در بانک سپه نیز اظهار کرد: ارزش‌گذاری انجام شده است اما اکنون در حال بررسی و راستی آزمایی ارزش‌گذاری هستیم که سازمان حسابرسی در حال انجام این کار است و هنوز نهایی نشده است.

کپی