اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

درخواست پرواز ممنوع برای کودتاچیان میانمار

درخواست پرواز ممنوع برای کودتاچیان میانمار
زهره صفاری

فرستاده میانمار در سازمان ملل خواستار اعمال تحریم‌ها و فشار حداکثری جامعه جهانی بر حکومت نظامی کودتاچی کشورش شد. این در حالی است که نیروهای خونتا در آخرین حملات خود به معترضان غیرنظامی دست کم 60 نفر را در منطقه «باگو» در حومه «یانگون» به قتل رسانده و ده‌ها نفر را بازداشت کردند.

به گزارش رسانه‌های محلی، دولت جدید میانمار همچنین نخستین احکام اعدام را نیز در دوران 70 روزه حکومت خود برای 19 نفر از متهمان قتل یک افسر پلیس اعلام کرده است.
بنا به نوشته شبکه خبری «الجزیره»، آمار هولناک جنایات خونتای میانمار، کشورهای اروپایی و امریکا را در حالی به جلسه شورای امنیت کشاند تا بتوانند راهکاری برای حل بحران پیدا کنند که سران نظامی میانمار حاضر به پذیرش نماینده سازمان ملل نشدند.
در این شرایط «کایا مو تون» فرستاده میانمار به سازمان ملل در حالی که شورای امنیت را به خاطر نداشتن عزم محکم و اقدام مناسب در برابر کشتار بیرحمانه غیرنظامیان در میانمار بویژه کودتا مورد سرزنش قرار داد، گفت: «در حال حاضر اقدام هماهنگ و قدرتمند شما لازم است.
من مطمئنم که جامعه بین‌المللی بویژه شورای امنیت می‌تواند مانع قلدری‌های نظامیان در میانمار شود. اعمال منطقه پرواز ممنوع و تحریم‌های شدید علیه دولت نظامی میانمار و مسدود کردن حساب بانکی سران نظامی این کشور و خانواده‌هایشان می‌تواند تا حدود زیادی کشتارها را کنترل کند.»
به گزارش رادیوی آزاد آسیا، در حالی که آمار کشتارها در میانمار از زمان وقوع کودتا تاکنون از 600 نفر گذشته بود حمله شامگاه جمعه نیروهای امنیتی به پناهگاه‌های معترضان در «باگو» این آمار را دست‌کم 60 نفر افزایش داده است.
در این میان شماری نیز بازداشت شده اند که از سرنوشت آنها خبری نیست. با وجود این اقدامات همچنان روسیه و چین با بهره گیری از حق وتو در شورای امنیت گزینه تحریم را معلق نگه داشته‌اند اما در عین حال چینی‌ها بر لزوم برقراری ثبات در میانمار تأکید دارند. در عین حال «لیندا توماس گرینفلد»، سفیر امریکا در سازمان ملل از اعمال فشار بیشتر گفت: «ما باید تبعات این اقدامات هولناک را درک کنیم. آیا شورا قرار است بار دیگر تنها بیانیه‌ای صادر کند یا ما باید هر چه زودتر اقدامی برای نجات مردم برمه کنیم.»
همزمان استونی عضو غیردائم شورا نیز خواستار راهکار حل بحران بر پایه محدودیت‌ها و تحریم تسلیحاتی شد.
هشدار کشتار بیشتر تا برقراری آرامش
سخنگوی ارتش میانمار در حالی که بر احتمال تمدید دست‌کم 6 ماهه وضعیت اضطراری تا سرکوب اعتراضات و برقراری آرامش در میانمار تأکید داشت به سی‌ان‌ان گفت: «میانمار پس از روی کار آمدن حکومت نظامی روی آرامش ندیده و سران ارتش تظاهرکنندگان را در بروز خشونت‌های کشور مقصر می‌دانند و با آنها برخورد خواهند کرد.» «زاو مین تون» در حالی که برای نخستین بار از تاریخ برگزاری انتخابات پرده برداشت، افزود: «ظرف دو سال آینده انتخابات آزاد و عادلانه در میانمار براساس قانون اساسی برگزار می‌شود اما این انتخابات طبق معیارهای دموکراتیک غربی نخواهد بود.»
براساس آمار کمیته زندانیان سیاسی میانمار در جریان سرکوب‌های شدید مردمی در اعتراضات علیه کودتای نظامی و بازداشت اعضای دولت منتخب این کشور، دست‌کم 50 کودک کشته شده اند و بیش از 2 هزار و 850 نفر از معترضان نیز در بازداشت به سر می‌برند.
به گزارش «رویترز»،  سفرای 18 کشور در میانمار از جمله امریکا، انگلیس، اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، کره جنوبی، سوئیس و چندین کشور اروپایی دیگر در بیانیه‌ مشترکی خواستار توقف خشونت‌ها شدند: «ما از هر اقدام انگیزشی و امیدبخش برای ایجاد میانمار آزاد، آرام و دموکراتیک حمایت می‌کنیم.
بنابراین خشونت‌ها باید متوقف، زندانیان سیاسی آزاد و اصول دموکراتیک برقرار شود.» سخنگوی خونتا نیز در پاسخ به این بیانیه اعلام کرد: «ما به خواست کشورهای همسایه و ابرقدرت‌ها احترام می‌گذاریم و اعلام می‌کنیم اینکه اعضای جامعه بین‌المللی حکومت نظامی میانمار را به رسمیت نمی‌شناسند خبر جعلی و غیرقابل باور است.» اما همزمان با این اظهارات حکومت میانمار از پذیرش فرستاده سازمان ملل به کشورش خودداری کرد. «کریستین اشرانر برگنر» در پی این اتفاق گفت: «از شنیدن پاسخ میانمار متأسف شدم. آنها اعلام کردند آماده پذیرش من نیستند، اما من برای مذاکره آماده بودم چراکه معتقدم خشونت هرگز به خودی خود به سمت راهکارهای صلح‌آمیز پایدار نخواهد رفت.»

کپی