اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

ویروس انگلیسی از مرز عراق وارد شد

روحانی: همه باید در مبارزه با کرونا یکصدا باشیم

روحانی: همه باید در مبارزه با کرونا یکصدا باشیم

رئیس‌جمهوری با برشمردن دلایل ورود کشور به موج چهارم کرونا، اولین علت آن را شیوع ویروس انگلیسی از طریق مرزهای عراق دانست.

 به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ما تاکنون سه موج شیوع را پشت سر گذاشته‌ایم، گفت: تمام تلاش ما از اسفندماه سال گذشته این بود که وارد موج چهارم نشویم، اما امروز این اتفاق متأسفانه رخ داده است.
وی افزود: مسأله دوم تجمع و ترددهای فراوان مردم پیش از عید در محل کسب‌وکارها بوده است و عامل سوم خود مراسم عید نوروز است که هرچند کار خوبی از جهت ملی و دینی است اما این دید و بازدیدهای فراوانی که افراد در منزل یکدیگر به خاطر صرف پذیرایی ماسک را کنار می‌زدند و همین عامل ابتلا می‌شد. روحانی با اشاره به مراسم مختلف در ماه شعبان اظهار کرد: عامل دیگری در این زمینه برگزار عروسی یا مراسم دیگر خانوادگی در این ماه بوده است که افراد یکدیگر را هم دعوت کرده‌اند. همچنین سفر مردم به شهرهای قرمز و نارنجی که آن را ممنوع کرده بودیم، یکی دیگر از عوامل ایجاد موج چهارم است. رئیس جمهوری با اشاره به اینکه افرادی مبتلا بودند و در عین حال به دیدوبازدید عید و مسافرت رفتند، تأکید کرد: این تخلف بسیار بزرگی است. این فرد نباید از خانه خارج شود. باید با اینگونه موارد برخورد شدید شود. متأسفانه بعضی جاها گزارش‌ها می‌گوید که چنین مواردی رعایت نشده است. همچنین کسانی که باید مصوبات ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا را اجرا کنند نیز لازم است در این زمینه جدیت بیشتری به خرج دهند.
وی تصریح کرد: جلوگیری از شیوع کرونا یک جمله بیشتر نیست. اگر پروتکل‌های بهداشتی بالای ۹۰ درصد رعایت شد که جامعه حفظ سلامت خواهد کرد اما اگر این میزان کاهش یابد عوارض آن دامن همه مردم جامعه را می‌گیرد و امروز رعایت پروتکل‌ها به ۵۶ درصد رسیده است که معلوم است چه نتیجه‌ای دربرخواهد داشت.
روحانی با تأکید بر اینکه همه کسانی که مکلف به اجرای مصوبات ستاد در نهادها و ارگان‌های مختلف هستند، باید با تمام توان به صحنه بیایند، گفت: اگر برای مناطق قرمز و نارنجی مقرراتی را مشخص کردیم و این مقررات روی کاغذ بماند و دستورالعمل‌ها اجرا نشود، خاصیتی ندارد.
وی یادآور شد: در مبارزه با کرونا همه دنیا باید دست به دست هم دهند تا نقطه‌ای اطمینان بخش حاصل شود و یکی از این نقطه‌های اطمینان واکسن است. اگر واکسن به اندازه کافی تولید شود و به اندازه کافی واکسیناسیون انجام شود، شاید در روند کنترل آن تأثیر داشته باشد. واکسن بی‌تردید هم در ابتلا و هم در مرگ و میر تأثیرگذار است بنابراین با همه توان و قدرت باید واکسن خارجی تا روزی که واکسن داخلی به بازار بیاید وارد کنیم.
روحانی با بیان اینکه واکسن داخلی هم که به بازار آمد باید با همه توان برای حمایت از آن کمک کنیم، تصریح کرد: شاید واکسن داخلی کافی باشد و نیاز به وارد کردن نباشد اما امروز باید همه توان خود را برای تهیه واکسن به کار بگیریم که مردم از این نعمت الان استفاده کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در مبارزه با کرونا همه باید یکصدا باشیم، اظهار کرد: روزها و هفته‌های سختی در پیش رو داریم بنابراین نباید چندصدایی در این زمینه باشد. اینکه ما برای ستاد ملی کرونا یک سخنگو انتخاب کردیم برای جلوگیری از چندصدایی است. اگر بنا باشد هرکسی در تلویزیون مصاحبه کند و هر حرف و بیانی به کار بگیرد که نمی‌شود.
روحانی اظهار کرد: اگر کسی به ناروا بگوید مصوبه ستاد ملی را فلان نهاد اجرا نکرد، باعث خستگی و ناامیدی کادر درمان می‌شود چرا که می‌گویند وقتی نهادی با آن عظمت همکاری نمی‌کند ما برای چه کار کنیم. اگر هم بر فرض صحت هم دارد باید به آن نهاد گوشزد کنیم که وارد عمل شود و مصوبات را اجرا کند. وی با بیان اینکه اگر ما در تبلیغات و سخن گفتن، مردم را دچار یأس و مشکل کنیم کار درستی نیست، افزود: ما فکر می‌کردیم که موج چهارمی قرار است بیاید و همه تلاش ما این بود که وارد مرحله چهارم نشویم و به همین دلیل بیشترین مراقبت ما از فرودگاه‌ها بود و فلان پرواز از انگلیس ممنوع شد و در پروازهای اروپایی دقت شد اما متأسفانه از جای دیگری اتفاق افتاد و دیدیم که کلاً از جایی دیگر بند را آب برده است و همه ویروس‌های انگلیسی از مرز عراق، ایلام و خوزستان وارد شده است. وی گفت: اگر می‌گوییم از امروز تا ۱۰ روز همه محدودیت‌ها با شدت اعمال شود، می‌فهمیم اعمال کردن در این خستگی جامعه کار سختی است اما چاره دومی وجود ندارد و به عبارتی راه دومی پیش روی ما نیست و باید همه پروتکل‌ها را مراعات کنیم.
کپی