اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

جلوگیری از جاسوسی هوایی آمریکا از سوی جنگنده روسیه

جلوگیری از جاسوسی هوایی آمریکا از سوی جنگنده روسیه

در حالی که رزمایش سراسری نیروهای روسیه جریان دارد، یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکایی بر فراز اقیانوس آرام تلاش کرد با پرواز در نزدیکی مرزهای روسیه اطلاعات تجسسی بدست آورد که یک فروند جنگنده روسی مانع از این اقدام شد.

 رسانه های روسی مانند شبکه تلویزیونی راشاتودی و خبرگزاری راشاتودی روز شنبه به نقل از بیانیه مرکز ملی مدیریت دفاعی روسیه اعلام کردند: جنگنده میگ-۳۱ روسیه، هواپیمای جاسوسی آمریکایی از نوع ار.اس-۱۳۵ را بر فراز اقیانوس آرام رهگیری کرد.

در بیانیه گفته شده است: جنگنده روسی از مرکز کشیک پدافند هوایی حوزه نظامی شرق روسیه به منظور شناسایی هدف هوایی و جلوگیری از نزدیک شدن آن به مرزهای روسیه به پرواز درآمد.

هواپیمای آمریکایی با تلاش جنگنده روسی از مرزهای این کشور دور شد و پس از جنگنده روسی به پایگاه خود بازگشت.

رزمایش سراسری ارتش روسیه از منطقه خاور دور این کشور تا کالینین گراد و شبه جزیره کریمه دریای سیاه جریان دارد و در آن همه نیروهای مسلح این کشور شرکت دارند.

 به نقل از پایگاه اینترنتی ویژه وزارت دفاع روسیه، سرگئی شایگو روز سه شنبه هفته گذشته دستور آغاز آزمایش آمادگی رزمی ارتش روسیه را صادر کرد که تا پایان ماه آوریل جاری (۱۰ اردیبهشت) ادامه خواهد داشت.

در مجموع قرار است چهار رزمایش بزرگ در این ماه در روسیه برگزار شود.

وزیر دفاع روسیه دستور داده است دراین رزمایش‌ها، امنیت و شرایط تحرکات نظامی با کیفیت خوب کاروان‌های تسلیحات سنگین و تجهیزات نظامی ارتش روسیه تامین شود.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه به تعداد نیروهای نظامی شرکت کننده در رزمایش‌ها اشاره نشده است، اما باتوجه به اینکه گفته شده همه نیروهای ارتش روسیه در آن شرکت می‌کنند احتمالا  ۹۰۰ هزار نیرو در این برنامه‌ها شرکت دارند.

کارشناسان همزمانی رزمایش‌های روسیه با تشدید تنش‌های این کشور با اوکراین، ناتو و غرب را با یکدیگر مرتبط می‌دانند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، تنش ها در دونباس میان جدایی طلبان و دولت اوکراین از هفته گذشته اوج گرفته است.

ولادیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه  طی یک مکالمه تلفنی با دبیرکل ناتو ینس استولتنبرگ، گفته بود که تنها با ورود اوکراین به سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌توان به پایان درگیری در دونباس خاتمه داد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در مورد این اظهارات رییس جمهوری اوکراین امروز در مورد پیوستن به ناتو واکنش نشان داد و گفت: پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) تنها اوضاع این کشور را وخیم‌تر می‌کند.

ناتو برای برگزاری رزمایش بزرگی با شرکت اوکراین و پنج کشور دیگر در پهنه آبی دریای سیاه در ماه‌های آوریل و می (فروردین و اردیبهشت ) آماده می‌شود که گفته شده سناریوی ضد روسیه دارد.  / ایرنا

کپی