اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

نگرانی آمریکا از نزدیکی امارات و چین

نگرانی آمریکا از نزدیکی امارات و چین

نزدیک شدن امارات و چین در زمینه‌های راهبردی به دلیل پیامدهای مستقیمی که این ائتلاف بر خانواده حاکم در ابوظبی می گذارد موجب نگرانی آمریکا شده است.

پایگاه اطلاع رسانی امارات ۷۱ امروز (شنبه) به نقل از پایگاه اطلاعاتی اینتلجنس اونلاین ( Intelligence Online) فرانسه نوشت: گروه ۴۲ که یک شرکت در زمینه هوش مصنوعی است و به طحنون بن زاید ال نهیان مشاور امنیت ملی امارات نزدیک است و همچنین سایر شرکت‌های متعلق به خانواده حکام امارات در تعدادی از زمینه‌های استراتژیک به چین نزدیک شده‌اند. 

این وب سایت فرانسوی افزود: گروه «رویال دایموند» متعلق به «خلیفه خالد احمد الحامد»  فرزند «احمد بن حامد آل حامد آل نهیان»   اولین وزیر اطلاعات امارات و مشاور نزدیک به «شیخ محمد بن زاید آل نهیان»   ولیعهد ابوظبی ساده‌ترین نمونه از این نزدیکی و همگرایی [ با چین ] است.

به تازگی شرکت «رویال دایموند» با شرکت هلدینگ کاثی (Cathay) چین فعال در بخش نفت و گاز به ریاست «ژائو چانگ»  برای ایجاد «شرکت تجارت عمومی کاثی ال ال سی»    (Cathay General Trading LLC)  مستقر در ابوظبی وارد همکاری شده است.

به نوشته امارات ۷۱، هلدینگ «کاثی» در لندن نیز دفتر دارد.

شرکت رویال دایموند به مدت طولانی شریک محلی شرکت‌های دفاعی و صنعتی غربی از جمله  «رولز رویس» ،  «بی‌ام و» ،  «ایویکو»  ایتالیا و شرکت راه آهن روسی «ترانس ماش»  و همچنین شرکت بزرگ انگلیسی «جی فور اس» که در زمینه خدمات امنیتی فعال است، بود. 

رویال دایموند همچنین به تازگی صاحب شرکت ابزار صنعتی «سودیب کحیل» شده است و در روزهای اخیر با به دست آوردن سهام سیستم‌های اطلاعاتی مگنوس که نرم‌افزارهای امنیتی «وایت هایت» و «اسکای بوکس» را می‌فروشد،  سرمایه گذاری خود در بخش امنیت سایبری را متنوع کرده است. 

مگنوس همچنین خدمات خود را به تعدادی از موسسات نیمه دولتی امارات مانند «اتصالات» و «ادنوک» ارائه می‌دهد.

شرکت «ام اِ کیو کاپیتال»   یکی دیگر از شرکت‌های تابعه رویال دایموند است که سهام شرکت‌های پیشرفته توسعه و طراحی املاک و مستغلات از جمله «عربیه ویز گلاس» و «لایف استایل ورلد» را در اختیار دارد. 

«ذوالفقار جدیالی» کارشناس مالی برای سال‌های متمادی رئیس رویال دایموند بود که به رده‌های بالای خاندان سلطنتی در امارات نزدیک است و قبلاً در دفتر خانواده «طحنون بن زاید»  کار می‌کرد.  

شعبه این شرکت در امارات به طور محلی توسط «دوللی تابت» اداره می‌شود. وی فارغ التحصیل دانشگاه پانتیون اساس (  Pantheon Assas) پاریس است. تابت ۲۰ درصد سهام رویال دایموند از شرکت

انتشاراتی «تاکتیکال ریپورتر سال»  که اخبار صنایع دفاعی خلیج فارس را منتشر می‌کند را در اختیار دارد و بقیه سهام این شرکت انتشاراتی متعلق به سردبیر لبنانی «عشاف کفوری» و دو پسرش «رامی» و «جورج» است.

وزیر خارجه چین در ادامه سفر خود به کشورهای خلیج فارس هفتم فروردین امسال به منظور دیدار با مقامات امارات وارد ابوظبی شد.

بر اساس گزارش رسانه های اماراتی، توسعه روابط دوستانه و همکاری های راهبردی گسترده و راههای توسعه آنها بگونه ای که به نفع دو ملت باشد و به منافع مشترک آنها منجر شود از محورهای گفت و گوی

« شیخ محمد بن زاید » ولیعهد ابوظبی و « وانگ یی » وزیر خارجه چین بود.

دو طرف همچنین درباره تحولات همه گیری کرونا و همکاری دو کشور در زمینه تولید واکسن و روش های درمانی این بیماری بحث و تبادل نظر کردند. / ایرنا

کپی