اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

کرونا؛ خانه نشین شدن رانندگان اتوبوس و افزایش تعرفه‌ها

کرونا؛ خانه نشین شدن رانندگان اتوبوس و افزایش تعرفه‌ها

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند از افزایش تعرفه ناوگان اتوبوسرانی و تاکسی رانی خبر داد.

یدالله غلام‌پور اظهار کرد: ناوگان اتوبوسرانی در سال ۹۸، ۱۱ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۴۳۷ مسافر را جابه‌جا کرده است.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته ناوگان اتوبوسرانی سه میلیون و ۲۸۵ هزار و ۴۴۴ نفر را جابه‌جا کرده‌اند، افزود: در سال ۹۹ میزان ۲۵ درصد تعرفه جابه‌جایی با اتوبوس‌ها افزایش یافت.

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند بیان کرد: اگر تعداد مسافران را ثابت فرض کنیم، باید بیش از ۸ میلیارد تومان درآمد عاید ناوگان اتوبوسرانی می‌شد که به دلیل شبوع بیماری کرونا و کاهش مسافر این درآمد به بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید.

غلام‌پور از زیان بیش از ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان در سال گذشته در ناوگان اتوبوسرانی گفت و ادامه داد: درآمد ناوگان اتوبوسرانی در سال گذشته نسبت به سال ۹۸ حدود ۶۷ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به افزایش ۲۸ درصدی تعرفه جابه‌جایی مسافر درون شهری در سال جاری براساس تورم و هزینه‌ها که هرساله اعمال می‌شود، تصریح کرد: پیش از آغاز سال ۱۴۰۰ تعرفه جدید مصوب شده و از ابتدای سال اجرایی شده است.

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند بیان کرد: تعرفه ورودی تاکسی‌های خطی و گردشی داخل شهر از ۱۲۰۰ تومان به ۱۵۰۰ تومان افزایش یافته و به ازای هر ۱۰۰ متر مسافت، قیمت از ۱۳ به ۱۵ تومان رسیده است.

غلام‌پور ادامه داد: برای تاکسی‌های بیسیمی و آژانس‌ها نیز تعرفه ورودی از ۳۳۰۰ به چهار هزار تومان افزایش یافته و به ازای هر ۱۰۰ متر مسافت، قیمت از ۴۰ به ۵۵ تومان رسیده است.

وی از افزایش تعرفه جابه‌جایی مسافر درون شهر از ۷۵۰ به هزار تومان خبر داد و گفت: تعرفه جابه‌جایی مسافر در حومه شهر از ۹۰۰ به ۱۲۰۰ تومان افزایش یافته است.

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند

با بیان اینکه رانندگان باید نرخ نامه جدید را رعایت کرده و در مقابل دید مردم قرار دهند، افزود: با رانندگان متخلف برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه ناوگان اتوبوس‌رانی بر اساس وضعیت رنگ‌بندی کرونا در شهر فعالیت دارند، تصریح کرد: در حال حاضر ۴۰ دستگاه اتوبوس در شهر فعال هستند که نسبت به قبل از شیوع بیماری کرونا ۵۰ درصد اتوبوس‌ها را شامل می‌شود.

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند بیان  کرد: زمان انتظار مسافر نسبت به قبل از کرونا به دو برابر افزایش یافته که دلیل اصلی آن کاهش ۵۰ درصدی اتوبوس‌ها است.

غلام‌پور با بیان اینکه ساعت آغاز به کار اتوبوس‌ها از ۶ صبح تا ۲۰:۳۰ است و درآمدها نسبت به هزینه‌ها در زمان کرونا کمتر است، اظهار کرد: اکنون ۷۰۰ دستگاه تاکسی و ۱۲۰۰ آژانس مسافری در شهر بیرجند فعال هستند.

وی افزود: کاهش تعداد مسافران، زمان کاری هر راننده را تغییر دادیم و شیفت‌بندی کرده‌ایم تا راننده‌ای بیکار نشود.

غلام‌پور بیان کرد: راننده‌ای که در شرایط عادی، هر روزه کار می‌کرده، اکنون ۲۰ روز در ماه فعالیت دارد و این باعث بیکاری این افراد در تعدادی از روزهای ماه شده است.

وی بیان کرد: علاوه بر علامت‌گذاری صندلی‌ها در اتوبوس‌های درون شهری بر اساس استفاده ۵۰ درصدی از ظرفیت، کابین راننده با شیلد جداسازی شده است.

وی با تاکید بر اینکه قصد داریم الزامی شدن استفاده از ماسک در هنگام تردد با ناوگان حمل و نقل عمومی را در ستاد استانی مقابله با کرونا، مصوب کنیم، خاطرنشان کرد: این موضوع با توجه به بسته بودن محیط اتوبوس‌ها، به خصوص اتوبوس‌های اسکانیا که امکان بازکردن پنجره نیز وجود ندارد، ضروری است.

وی از ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر خبر داد و گفت: بروشورها و اطلاعیه‌های تهیه شده توسط شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در اتوبوس‌ها نصب شده است.

رئیس سازمان حمل و نقل و بار مسافر شهرداری بیرجند یادآور شد: این سازمان وظایف خود را در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی هر روزه انجام می‌دهد و بخش دیگر برعهده شهروندان است تا با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری‌ها، در راستای حفظ سلامت خود و دیگران تلاش کنند.

غلام‌پور خاطرنشان کرد: شهروندان درصورت مشاهده تخلف در رعایت نکات بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی می‌توانند موارد را به حوزه بازرسی با شماره ۳۲۲۲۶۵۴۵ گزارش دهند.

/ایسنا

کپی