اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

روسیه: به‌جای انتظار از ایران ابتدا باید تحریم‌های آمریکا لغو شوند

روسیه: به‌جای انتظار از ایران ابتدا باید تحریم‌های آمریکا لغو شوند

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای یادآور شد، همه طرفین شرکت‌کننده در مذاکرات وین به پیشرفت اوضاع پیرامون برجام اذعان دارند و به‌عقیده طرف روسی، به‌جای انتظار از برداشتن گام‌هایی از سوی ایران، تحریم‌های آمریکا علیه تهران باید لغو شوند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت‌کنندگان در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین بر پیشرفت در حل‌وفصل اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای با ایران اذعان دارند.

در این بیانیه تأکید شده است که نشست حضوری نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران، نتایج موقت نشست‌های برگزارشده در دو گروه کارشناسی در خصوص بررسی پارامترهای بازگشت به اجرای کامل توافق هسته‌ای را مورد ارزیابی قرار دادند.

وزارت خارجه روسیه یادآور شد: «تبادل نظر اساسی در خصوص دورنمای لغو تحریم‌های ضدایرانی از سوی آمریکا و همچنین ضرورت برداشتن گام‌هایی از جانب مقامات تهران، مطابق با تعهدات ایران در چارچوب برجام انجام گرفت. پیشرفت در روند اوضاع مورد توجه قرار گرفته و تمرکز بر ادامه حرکت به جلو در جهت حل‌وفصل مشکلات به‌وجودآمده در اجرای برجام پس از خروج یکجانبه آمریکا از این توافقنامه مورد تأیید قرار گرفت.»

در این بیانیه همچنین یادآور شده است که شرکت‌کنندگان در نشست کمیسیون مشترک برجام توافق کرده‌اند که رایزنی‌ها در این رابطه و در این ترکیب در تاریخ 12 آوریل (روز دوشنبه/ 23 فروردین ماه) از سر گرفته شود.

تأکید روسیه بر لزوم بررسی مسئله لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران

در همین رابطه، روز گذشته (جمعه) "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت که تمامی شرکت‌کنندگان در دو نشست حضوری کمیسیون مشترک برجام، ارزیابی مثبتی از روند کار انجام‌شده دارند.

به‌گفته وی، روسیه از همه طرفین خواسته است تکیه خود را روی بررسی مسائل مربوط به لغو تحریم‌های آمریکا علیه تهران معطوف کنند و جهت‌گیری به‌سمت تهیه فهرستی از گام‌های ضروری از جانب ایران برای احیای برجام، درست نیست.

اولیانوف افزود، دو طرف روسی و چینی تأکید کردند که قبل از هر چیز، باید تحریم‌های اعمال‌شده از سوی "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری سابق آمریکا علیه طرح‌های مرتبط با برجام در ایران لغو شوند.

این دیپلمات یادآور شد که در این رابطه روسیه سند غیررسمی خود درباره مسائل هسته‌ای را برای برانگیختن انگیزه مباحثات منتشر کرد که در آن دیپلمات‌های روسی درک خود از آنچه باید برای بازگشت به روند اجرای کامل برجام انجام شود، بیان کرده بودند.

وی اضافه کرد: «تقریباً تمامی موضوعات مورد بررسی در کمیسیون مشترک برجام، وضعیتی نامشخص و پیچیده دارد و این مسئله شامل تحریم‌ها نیز می‌شود. واقعیت این است که در ایالات متحده سیستم تحریم‌هایی وجود دارد که ما قانونی بودن آن را قبول نداریم، ضمن اینکه بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارتباطی با مسائل هسته‌ای ندارد و این مذاکرات جای بحث درباره آنها نیست.»/تسنیم

کپی