اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

هشدار مسکو درباره پیوستن اوکراین به ناتو

هشدار مسکو درباره پیوستن اوکراین به ناتو

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ضمن هشدار به اوکراین در مورد عضویت در ناتو تصریح کرد که پیوستن اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی پیامدهای جبران ناپذیری برای این کشور به همراه خواهد داشت.

 ماریا زاخارووا روز جمعه در نشست خبری هفتگی گفت: عضویت اوکراین در ناتو سبب تشدید تنش ها در منطقه جنوب شرق این کشور خواهد شد و پیامدهای جبران ناپذیری را برای حکومت کی یف در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به سخنان روز گذشته ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در منطقه مناقشه دونباس خاطرنشان کرد: عضویت اوکراین در ناتو به رغم انتظار کی یف نه فقط آرامش برای اوکراین به همراه نخواهد داشت بلکه منجر به تشدید مناقشه در مناطق جنوب شرق این کشور خواهد شد.

رئیس جمهوری اوکراین روز گذشته در سفر به استان دونتسک در منطقه دونباس این کشور با ابراز تمایل عضویت کشورش در ناتو گفته بود که، عضویت اوکراین در ناتو منجر به برقراری آرامش در اوکراین خواهد شد.

زاخارووا در ادامه گفت: مقامهای اوکراینی امکان حل مناقشه در دونباس از راههای نظامی را باور دارند و به همین علت به تنش آفرینی علیه روسیه می پردارند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه اوضاع منطقه دونباس را به دقت زیر نظر دارند، اظهار کرد: متاسفانه اوضاع این منطقه پیچیده است و گرایش به تشدید تنش ها دارد.

وی ادامه داد: علت بروز این وضعیت روحیه جنگ طلبانه مقامهای اوکراینی است که همچنان در تصور واهی امکان حل و فصل مناقشه در جنوب شرق اوکراین از راه نظامی بسر می برند.

تنش ها در دونباس بین جدایی طلبان و دولت اوکراین از یک هفته پیش اوج گرفته است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه یه تازگی از آلمان و فرانسه خواست، دولت اوکراین را برای اجرای توافقنامه مینسک به منظور حل و فصل سیاسی بحران در شرق اوکراین و پایان دادن به تنش زایی در منطقه تحت فشار قرار دهند. 

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در مورد اظهارات ولدیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در مورد پیوستن به ناتو واکنش نشان داد و گفت: پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) تنها اوضاع این کشور را وخیم تر می کند.

به گزارش ایرنا  پسکوف روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه در باره پیوستن اوکراین به ناتو باید نظر مردم این کشور را خواست، تصریح کرد: پیوستن این کشور تنها این کشور را دچار چالش ها و مشکلات بیشتری می کند. 

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز از گفت و گوی مقام های این کشور و آمریکا درباره بحران اوکراین که در آستانه آغاز جنگ قرار گرفته است، خبر داد.

به گفته ریابکوف، در این منطقه اوکراین، اقدامات تحریک آمیز از طرف کی یف و شرکای غربی این کشور و در راس آنها آمریکا جریان دارد. ایرنا 

کپی