اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

مسافرت ۱۵ هزار بیمار کرونایی و افزایش فشار کاری پرستاران/ ۸۰ هزار پرستار کرونایی شدند

مسافرت ۱۵ هزار بیمار کرونایی و افزایش فشار کاری پرستاران/ ۸۰ هزار پرستار کرونایی شدند

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: مسافرت ۱۵هزار بیمار مبتلا به ویروس کرونا در ایام نوروز به افزایش بار کاری پرستاران دامن زد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، محمد میرزابیگی با گلایه از گردش آزادانه ۱۵ هزار بیمار مبتلا به ویروس کرونا در تعطیلات عید امسال افزود: در این ایام ۱۵ هزار بیمار کرونایی که تشخیص قطعی داده شده بودند به راحتی و آزادانه در سطح کشور راه افتادند، به سفر رفتند و بار کاری پرستاران و مدافعان سلامت را به شدت بالا بردند.

وی گفت: ۱۴۰ هزار پرستار در کشور مشغول خدمت به بیماران کرونایی هستند، این جمعیت بزرگ بیش از ۱۴ ماه است که شبانه روز برای نجات جان بیماران زحمت می کشند و از جانشان مایه گذاشته اند، اغلب دو هفته کامل از خانواده منفک می شوند، بیش از ۸۰ هزار نفر آنها به کرونا مبتلا شدند و ۱۱۰ نفر آنها در این راه شهید شدند و جانشان را فدا کردند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: در چنین شرایطی آیا روا بود عده ای از مبتلایان قطعی به کرونا آزادانه به مسافرت بروند. با دامن زدن به چرخه گردش ویروس موارد ابتلا و بستری را بالا ببرند و فشار کاری پرستارانی را که زیر بار مسئولیت فرسوده شده اند، بیشتر کنند.

وی افزود: به عنوان نماینده جامعه پرستاری به خاطر این مسئله به وزیر بهداشت، وزیر ارتباطات، وزیر کشور و رئیس سازمان گردشگری معترض هستیم، آنان باید پاسخگوی پرستاران باشند، چرا با وجود اینکه سیستم های کنترلی از طریق تلفن های همراه و پیامک و اعلام اخطار امکانپذیر بود، در این خصوص کوتاهی شد.

میرزابیگی گفت: بی توجهی به گسترش کرونا در کشور با مسافرت ها در شرایطی رخ داد که در کشور به شدت با کمبود پرستار مواجه هستیم. براساس استانداردهای جهانی به ازای هر هزار نفر جمعیت حداقل به چهار پرستار نیاز است که این رقم در کشور ما زیر یک نفر و حدود ۹ دهم است.

حدود ۸۰ هزار پرستار به کرونا مبتلا شده اند

وی افزود: علاوه بر این کمبود، در ۱۴ ماه گذشته حدود ۸۰ هزار پرستار به کرونا مبتلا شده اند و بالغ بر ۸ هزار نفر نیز به دلایل مختلفی اعم از بستری، قرنطینه و مسائل مربوط به آن از خدمت منفک شده اند.

میرزابیگی همچنین از روند توزیع واکسن کرونا در کشور انتفاد کرد و گفت: واکسن کرونا در کشور کم است، ما هم قبول داریم ولی همین میزان کم باید عادلانه توزیع شود، دلیلی ندارد وزارت بهداشت ۴۵ هزار واکسن را از حدود ۱۰۰ هزار واکسن به یک سازمان به نام نظام پزشکی بدهد در حالی که پرستاران در بخش هوم کر (مراقبت در منزل) در حال فدا شدن هستند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: این موضوع و بی عدالتی در واکسیناسیون در دست بررسی است و امیدواریم مسئولان وزارت بهداشت در روزهای آینده این روند را اصلاح کنند./ ایرنا 

 

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
کپی