اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰
مقام روس :

اعزام ناوهای آمریکا در حمایت از اوکراین وضع را متشنج می کند

اعزام ناوهای آمریکا در حمایت از اوکراین وضع را متشنج می کند

«یلنا پانینا» عضو کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه اعلام کرد: اعزام ناوهای آمریکایی به دریای سیاه در حمایت از اوکراین، اوضاع منطقه دونباس را متشنج می کند.

 پانینا روز جمعه در مورد اعزام کشتی های جنگی آمریکا به دریای سیاه تصریح کرد: این اقدام، فقط منجر به متشنج تر شدن اوضاع منطقه دونباس خواهد شد.

وی افزود: این پیامی به روسیه نخواهد بود بلکه تصور واهی برای ملی گرایان افراطی اوکراینی بوجود خواهد آورد.

عضو کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه گفت: نظامیان آمریکایی غالبا در چنین مواردی با نگرانی فراوان به اقدامات شرکای روس خود واکنش نشان می دهند.

در پی تجمع نیروهای روسیه در مرز با اوکراین، یک مقام آگاه در وزارت دفاع آمریکا امروز ( جمعه)  به سی ان ان گفت که واشنگتن در نظر دارد تا در هفته های آینده کشتی های جنگی خود را در حمایت از کی یف در برابر مسکو به دریای سیاه اعزام کند.

این مقام گفت که نیروی دریایی آمریکا به صورت منظم در دریای سیاه فعالیت می کند ولی اعزام این کشتی ها پیام مشخصی به مسکو ارسال می کند مبنی بر آنکه واشنگتن به دقت تحولات منطقه را زیر نظر دارد.

به گفته سی ان ان، آمریکا ملزم است بر اساس معاهده ۱۹۳۶ دو هفته پیش از اعزام نیروهای خود به دریای سیاه، ترکیه را که کنترل مبادی ورودی و خروجی این پهنه آبی را در دست دارد، آگاه سازد. مشخص نیست که واشنگتن چنین اقدامی را انجام داده باشد.

سی ان ان به نقل از مقام مذکور نوشت که نیروی دریایی آمریکا کماکان به پروازهای شناسایی خود در فضای بین المللی دریای سیاه ادامه می دهد تا فعالیت های دریایی روسیه و جابجایی احتمالی نیروهایش در کریمه را رصد کند.

در شرایطی که تنش ها بین روسیه و پیمان آتلانتیک شمالی در ماههای اخیر به اوج خود رسیده است، روسیه بیش از ۱۰ ناو جنگی و ناوچه های موشک انداز را برای شرکت در رزمایش بزرگ از دریای خزر به دریای سیاه منتقل می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، روابط عمومی حوزه نظامی جنوب روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد: بیش از ۱۰ فروند ناوهای هوابرد و ناوچه های موشک انداز و ناوشکن و کشتی های پشتیبانی در حال انتقال از دریای خزر به دریای سیاه برای شرکت در رزمایش بزرگ هستند.

تنش ها در دونباس بین جدایی طلبان و دولت اوکراین از یکشنبه گذشته اوج گرفته است.

ادوارد باسورین سخنگوی وزارت دفاع جمهوری خودخوانده دونتسک امروز در گفت و گو با شبکه روسیه۲۴ از گلوله باران برخی نواحی شهر دونتسک و نیز مناطق واقع در نزدیکی این شهر با سلاح های سنگین ازجمله خمپاره انداز ۱۲۰ میلی متری توسط نیروهای اوکراینی خبر داد که بر اثر آن دست کم یک نفر کشته و دو نفر از ساکنان محلی نیز زخمی شده اند.

دیمیتری کوزاک معاون دفتر رییس جمهوری روسیه اعلام کرد که مسکو باتوجه به ابعاد مناقشه مسلحانه در منطقه دونباس، به دفاع از اتباع خود در این منطقه خواهد پرداخت.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری دولتی تاس، کوزاک روز پنجشنبه ضمن هشدار به دولت اوکراین گفت: آغاز جنگ  تمام عیار در منطقه دونباس از طرف کی یف، به منزله آغازی برای پایان عمر اوکراین خواهد بود.

وی افزود: چنین ارزیابی در مورد جنگ در اوکراین ازجمله در داخل این کشور مطرح شده است و در واقع آغاز جنگ از سوی اوکراین همانند شلیک به پیشانی خود است.ایرنا 

کپی