اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

همتی: از دوران بسیار سخت عبور کردیم/ ۶.۵ میلیارد تومان ارز صادراتی بازنگشت

همتی: از دوران بسیار سخت عبور کردیم/ ۶.۵ میلیارد تومان ارز صادراتی بازنگشت

رئیس کل بانک مرکزی در کلاب هاوس گفت: فشاری که در کشور در این ۳۲ ماه به کشور وارد شد می‌توانست مشکلات جدی‌تری را ایجاد کند اما با پشتیبانی مقام معظم رهبری دولت و همت مردم از دوران بسیار سخت و فشار حداکثری عبور کردیم.

عبدالناصرهمتی، رئیس کل بانک مرکزی با ارایه توضیحاتی در کلاب هاوس افزود: می‌دانستم چه شرایط سختی در پیش دارم. سختی این ماه‌ها را تحمل کردم و می‌دانم مردم تحت فشار هستند. فشاری که در کشور در این ۳۲ ماه به کشور وارد شد می‌توانست مشکلات جدی‌تری را ایجاد کند اما با پشتیبانی مقام معظم رهبری دولت و همت مردم از دوران بسیار سخت و فشار حداکثری عبور کردیم.

وی ادامه داد: در اواخر سال ۹۸ و ۹۹ اتفاقاتی افتاد که کار مدیریت ارز را مشکل کرد.

همتی افزود: مشکل ما از افزایش قیمت بنزین شروع شد و نمودار قیمت ارز نشان می‌دهد که شرایط خوبی در کشور ایجاد نکرد و همه را متاثر کرد.

وی با بیان اینکه اواخر سال ۹۸ هم بحث لیست سیاه اف‌‌ای تی اف شوک دیگری را وارد کرد، ادامه داد: من که توانستم نرخ ارز را برای یکسال ۱۱تا۱۳هزارتومان حفظ کنم با نرخ ۱۵هزارتومان مواجه شدم.

همتی خاطر نشان کرد: در سال ۹۹ اتفاقات خیلی بدی افتاد که از آن جمله می‌توان به کرونا، قیمت نفت جهانی زیر ۱۰دلار، قطع صادرات به دلیل کرونا، کاهش شدید قیمت بنزین و کاهش تقاضا برای محصولات پتروشیمی و فولاد اشاره کرد.

وی ادامه داد: به این دلایل ارزی وارد کشور نشد و صادرات نفت ما در اردیبهشت و خرداد به حداقل خود رسید و همه این‌ها شوکی را به بازار ارز وارد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: تشدید کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در رابطه برجام، تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام، درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه و مهم‌تر از همه تحریم ثانویه ۱۸بانک کشور که در سطح بین‌الملل به بازار ارز ما ضربه وارد کرد.

وی افزود: من تمام تلاشم را کردم و در اذهان از دلار ۴۵هزار تا ۶۰ تومانی صحبت می‌کردند و همه این‌ها به انتظارات تورمی دامن زد و هدفگذاری تورمی ما را با مشکل مواجه کرد.

همتی خاطر نشان کرد: هدف‌گذاری تورمی به این معنا نیست که حتما به آن برسیم بلکه باید به آن نزدیک شویم که نزدیک هم شدیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه «ما اوراق فروختیم و با آن کسری بودجه و تشدید تورم را کنترل کردیم»، ادامه داد: کارگزاری بانک مرکزی توانست ۱۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق به فروش برساند و اگر این اقدام انجام نمی‌شد به تنهایی می‌توانست ۳۲ واحد درصد به نقدینگی اضافه کند که از آن جلوگیری شد.

وی افزود: اعتقادی به سرکوب نرخ ارز ندارم. بازار ثانویه (نیما) به روز و در حال تغییر است و بانک مرکزی در آن دخالتی ندارد و اقدامات بانک مرکزی صرفا برای ثبات و جلوگیری از نوسانات است.

رئیس کل بانک مرکزی در این گفت و گو خاطر نشان کرد: تسعیر ارز صندوق توسعه ملی بر اساس اصل قانونی است، و کسی نمی‌تواند از آن استنکاف کند علیرغم این موضوع بنده تا حد توان مقاومت کردم.

همتی افزود: اینکه در چین باشم یا در تهران برای من فرقی ندارد، مهم این بود که بتوانم به کشور خدمت کنم.

وی افزود: من معتقد هستم که با شرایط خاصی که در کشور وجود دارد ممکن است با وجود عوامل مزاحم نتوانیم به اهداف مان برسیم که همین دلیلی است برای اینکه نقد باید وجود داشته باشد تا کارها بهتر انجام شوند.

وی افزود: خالص دارایی ارزی بانک مرکزی بر اساس سیاست‌های مدون است و ارزپاشی در این خصوص وجود ندارد.

همتی خاطر نشان کرد: نرخ ارزی که سرکوب بشود و باعث خروج سرمایه شود از نظر من مردود است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: اگر بخواهیم خالص دارایی‌های ارزی بانک مرکزی را خرج کنیم بر اساس سیاست‌های ارزی این کار را انجام می‌دهیم و اجازه خروج سرمایه نمی‌دهیم.

**تقریبا ۶.۵ میلیارد تومان ارز صادراتی به چرخه اقتصاد کشور بازنگشت

وی با بیان اینکه تقریبا ۶.۵ میلیارد تومان ارز صادراتی به چرخه اقتصاد کشور بازنگشته است، گفت: بانک مرکزی هماهنگی‌های لازم را با بورس انجام داد و اواخر سال گذشته اوراق گام برای برخی صنایع منتشر شد و زنجیره تامین مالی تولید باید از این طریق تکمیل شود.

همتی تصریح کرد: سال گذشته از نظر فشار حداکثری بدترین سال کشوربود که ابزار بازارساز برای کنترل بازار محدو شد و نمی‌توانست بازار ارز را کنترل کند.

وی افزود: در چارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری که برداشتن تحریم‌ها باید راستی آزمایی شود تیمی در وین مسایل تحریم را پیگیری می‌کنند.

همتی با بیان اینکه در سال ۹۷ اولین اقدام برای مبارزه با پولشویی در زمینه چک‌های تضمینی انجام شد، افزود: پس از آن کنترل تراکنش‌های بانکی از طریق رصد تمام مقاصد و مجاری انجام شد.

**خبرهای خیلی خوبی درباره کنترل‌ها در زمینه پولشویی ارائه می‌کنم
وی گفت: در آینده نزیک خبرهای خیلی خوبی درباره کنترل‌ها در زمینه پولشویی ارائه خواهم کرد.

همتی با ذکر این مطلب که روزی ۴۰ هزار میلیارد تومان تراکنش در شبکه بانکی انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: روزانه ۱۵۰ میلیون تراکنش شتابی داریم، ۱۰۰ میلیون تراکنش شاپرک داریم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی در حال حاضر از طریق سیستم فاش داریم شبکه‌ها و افرادی که جا به جایی پول در راستای پولشویی و قمار انجام می‌دهند را کنترل می‌کند.

**کنترل پولشویی پنج برابر بیشتر شده است
همتی با اعلام اینکه کنترل ما در زمینه پولشویی نسبت به سال گذشته پنج برابربیشتر شده است، گفت: اضافه برداشت بانک‌ها ۸۰هزارمیلیارد تومان در نیمه دوم ۹۷ بود که الان دیگر تقریبا اضافه برداشتی نداریم.

وی افزود: ناترازی سیستم بانکی آنقدر شدید بود که زمان می‌برد و حداقل ۶سال دیگر وقت برای اصلاح آن نیاز است.

همتی خاطر نشان کرد: با مجوز سران قوا مسئولیت برخی موسسات مالی غیرمجاز را برعهده گرفتم.

وی افوزد: تغییرات بسته ارزی بانک مرکزی متناسب با شرایط خاص و نیازهای کشور انجام شده است.

**تصویب لوایح FATF شرط خرج از لیست سیاه

همتی گفت: خروج از لیست سیاه منوط به تصویب لوایح FATF است.

وی افزود: مساله ناترازی و تخلفات سیستم بانکی از زمان‌های قبل و طی سال‌های زیاد به این مرحله رسیده است.

کپی