اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

پاشینیان: ارتش ارمنستان با کمک روسیه بازسازی می شود

پاشینیان: ارتش ارمنستان با کمک روسیه بازسازی می شود

"نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که در نشستی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، توافق شد با کمک مسکو ارتش ارمنستان را اصلاح و بازسازی کنیم.

 پاشینیان که برای یک دیدار رسمی و دیدار با پوتین روز چهارشنیه به مسکو سفر کرده، در نشستی با اعضای انجمن وکلای ارمنی روسیه اظهار داشت: یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث با پوتین اصلاحات در نیروهای مسلح ارمنستان است که با حمایت شرکای روسی در حال انجام است.

وی اظهار داشت: "به مدت سه ساعت و نیم، بسیاری از مسائل را با ولادیمیر پوتین در میان گذاشتیم؛ با وجود امضای هیچ سندی، جلسه مثمر ثمر بود؛ ما در مورد بسیاری از توافقات از جمله اجرای توافق نامه های امضا شده بحث کردیم ".

پاشینیان گفت: "ما در مورد یک گروه مشترک نظامی ارمنستان و روسیه و همچنین در خصوص یک سیستم دفاع هوایی منطقه ای مشترک، توافق کردیم.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین موضوعات در دستور کار پس از وخامت اوضاع قره باغ، اصلاحات در نیروهای مسلح ارمنستان است که با حمایت شرکای روسی انجام خواهد شد که این مساله یکی از موضوعات اصلی در طول بحث ما بود.

در درگیری 44 روزه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که از ششم مهر ماه سال گذشته (1399) آغاز شد، ارتش جمهوری آذربایجان توانست سرزمین های تحت اشغال خود را از دست نیروهای ارمنستان در قره باغ آزاد کند.

این درگیری های نظامی ۲۰ آبان ماه گذشته با امضای توافقنامه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت و طبق آن صلح بانان روسیه در کوریدور "لاچین " واقع در قره باغ که تنها مسیر ارتباطی میان ارمنستان و شهر خانکندی مرکز منطقه قره باغ کوهستانی است، مستقر شدند .

شب ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان ۹۹) ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بیانیه ای را در مورد توقف جنگ امضا کردند که طی آن ایروان قسمت قابل توجهی از قره باغ و همچنین هفت منطقه دیگر را به جمهوری آذربایجان منتقل کرد. در حقیقت، در مقابل، ارمنستان چیزی به جز پایان جنگ، که طی آن بیش از ۲۵۰۰ نفر را از دست داد، دریافت نکرد./ ایرنا

کپی