اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

اوکراین خواستار برگزاری نشست فوق العاده سازمان امنیت و همکار اروپا شد

اوکراین خواستار برگزاری نشست فوق العاده سازمان امنیت و همکار اروپا شد

«لئونید کراوچوک» رئیس هیات اوکراینی در مذاکرات سه جانبه دونباس از سازمان امنیت و همکاری اروپا خواست برای بررسی موارد نقض آتش بس در مناطق مناقشه شرق اوکراین نشست فوق العاده برگزار کند.

لئونید کراوچوک (رئیس جمهوری اسبق اوکراین) نماینده این کشور در مذاکرات سه جانبه دونباس (با شرکت روسیه، دولت اوکراین و نمایندگان جدایی طلبان شرق اوکراین) روز چهارشنبه در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت که در نامه ای به رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا خواستار برگزاری نشست فوق العاده این سازمان برای بررسی موارد نقض آتش بس در دونباس شده است.

وی در نامه خود خاطرنشان کرده است که از روز ۳۰ ماه مارس(اواسط فروردین) تاکنون در خطوط حائل در منطقه دونباس سه سرباز اوکراینی در جریان تیراندازیها کشته شده و ۴ سرباز دیگر مجروح شدند. 

تنش ها در دونباس بین جدایی طلبان و دولت اوکراین از یکشنبه گذشته اوج گرفته است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته از آلمان و فرانسه خواست، دولت اوکراین را برای اجرای توافقنامه مینسک به منظور حل و فصل سیاسی بحران در شرق اوکراین و پایان دادن به تنش زایی در منطقه تحت فشار قرار دهند. 

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در مورد اظهارات ولدیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در مورد پیوستن به ناتو واکنش نشان داد و گفت: پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) تنها اوضاع این کشور را وخیم تر می کند.

پسکوف روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه در باره پیوستن اوکراین به ناتو باید نظر مردم این کشور را خواست، تصریح کرد: پیوستن این کشور تنها این کشور را دچار چالش ها و مشکلات بیشتری می کند. 

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز از گفت و گوی مقام های این کشور و آمریکا درباره بحران اوکراین که در آستانه آغاز جنگ قرار گرفته است، خبر داد.

به گفته ریابکوف، در این منطقه اوکراین، اقدامات تحریک آمیز از طرف کی یف و شرکای غربی این کشور و در راس آنها آمریکا جریان دارد. 

وی خاطرنشان کرد: واشنگتن باید مراقب پیامدهای این سیاست هماهنگ شده با کی یف باشد.

به گزارش رسانه های روسی، دو روز پیش بر اثر حمله پهبادی ارتش اوکراین به یک منطقه مسکونی در نزدیکی شهر دونتسک در شرق اوکراین یک کودک ۵ ساله کشته و یک نفر دیگر مجروح شد.

آمریکا و ناتو بر حمایت از اوکراین در برابر روسیه تاکید کرده اند.

کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر زلنسکی بر حمایت ناگسستنی آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در مواجهه با تهاجم مداوم روسیه در دانباس و کریمه تاکید کرد.

در جریان جنگ داخلی در شرق اوکراین بین نیروهای این کشور و جدایی طلبان روس تبار، که یک سال پیش با آتش بس بین دو طرف متوقف شد، در مجموع نزدیک به ۱۴ هزار نفر اکثرا غیرنظامی جان خود را ازدست دادند./ ایرنا

کپی