اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کرزای: بهترین گزینه برای صلح پیوستن طالبان به دولت کنونی است

کرزای: بهترین گزینه برای صلح پیوستن طالبان به دولت کنونی است

رییس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید، بهترین گزینه برای صلح در افغانستان پیوستن طالبان به دولت کنونی است.

 اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز گزارش کرده است، حامد کرزای، رییس جمهور پیشین افغانستان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی دولتی ترکیه (تی آر تی) از طالبان میخواهد که با تقسیم قدرت در کشور توافق کنند و اجازه دهند رییس جمهور غنی، دوره‌ حکومت‌اش را بر اساس قانون اساسی تکمیل کند.

کرزی در این باره گفت: بهتر این خواهد بود که طالبان با تقسیم قدرت با دولت فعلی موافقت کنند. ساده‌ترین امر این است که آنها در قدرت شریک باشند، آنها بیایند و به عنوان شهروندان افغانستان به دولت فعلی بپیوندند و صلح کنند و رییس جمهور غنی را بپذیرند، تا زمانی که دوره کار او مطابق با قانون اساسی کشور پایان یابد.

رییس جمهور پیشین تاکید می‌کند، اگر طالبان به هر دلیلی با این موضوع مخالفت کند، هر ساز و کاری که در آینده تشکیل می‌شود، مردم باید حق انتخاب آزادانه دولت را داشته باشد.

حامد کرزای می‌افزاید، که خروج و یا ماندن نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از اول مه باید مسوولانه باشد.

اما واشنگتن بار دیگر گفته که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در زمان تعیین شده، دشوار است و جو بایدن در این زمینه به وقت بیشتر نیاز دارد.

جان ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در این باره گفت: "همانگونه که رییس جمهور پیش از این گفته بود خروج کامل نیروها در اول مه از افغانستان، به دلایل لجیستکی دشوار خواهد بود. او در حال مشاوره با مشاور امنیت ملی و همچنان متحدان و هم پیمانانش است. تصمیم در این زمینه نیاز به زمان بیش‌تر دارد"./ ایسنا

کپی