اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

تلاش برای کنار زدن نجیب رزاق در مالزی با صدور اعلامیه ورشکستگی‌اش

تلاش برای کنار زدن نجیب رزاق در مالزی با صدور اعلامیه ورشکستگی‌اش

نخست‌وزیر سابق مالزی به خاطر عدم پرداخت بیش از ۴۰۰ میلیون دلار پول مالیات، اعلامیه ورشکستگی دریافت کرده است. وی این اقدام را تلاش برای نابودی حرفه سیاسی خود توصیف می‌کند.

به نقل از رویترز، "نجیب رزاق" که در سال ۲۰۱۸ یک انتخابات تاریخی را باخت، به خاطر ظن دزدی میلیاردها دلار از ۱Malaysia Development Berhad، صندوق دولتی که خود از بنیان‌گذاران آن است، با ده‌ها اتهام فساد و پول‌شویی مواجه است.

وی انجام تخلف را رد کرده و روز دوشنبه دادگاه تجدیدنظری را به منظور لغو محکومیت و مجازات ۱۲ سال حبس خود در پرونده‌ای مربوط به صندوق مذکور، کلید زد.

سال گذشته، یک دادگاه مالزیایی به نجیب دستور داد ۱.۶۹ میلیارد رینگیت (معادل ۴۰۹.۸۰ میلیون دلار) مالیات پرداخت نشده از جمله جریمه و سود، که بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۷ و حین نخست‌وزیری او انباشت شده بود، را تسویه کند.

نجیب، اواخر روز سه‌شنبه در یک پست فیسبوکی، گفت مقامات "هیئت درآمد داخلی" روز دوشنبه اندکی پس از دادگاه تجدیدنظر، برای وی بابت مالیات پرداخت نشده، اعلامیه ورشکستگی صادر کرده‌اند.

نجیب اظهار کرد معتقد است زمان‌بندی اعلامیه فوق، در ارتباط با تصمیم ماه گذشته حزب وی، "سازمان ملی مالزیایی‌های متحد" (UMNO) مبنی بر قطع همکاری با دولت "محی‌الدین یاسین" در انتخابات آتی است.

وی گفت اگر به عنوان ورشکسته اعلام شود، کرسی خود به عنوان عضو پارلمان را از دست خواهد داد و قادر به نامزدی در انتخابات نخواهد بود.

UMNO سال گذشته پس از فروپاشی دولت ائتلافی قبلی به رهبری "ماهاتیر محمد"، رهبر پیشکوست، به شکل غافلگیرانه‌ای به عنوان بخشی از ائتلافی که محی‌الدین را نامزد نخست‌وزیری کرده بود، به قدرت بازگشت./ ایسنا

کپی