اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

واکنش آمریکا به شکست مذاکرات سد النهضه

واکنش آمریکا به شکست مذاکرات سد النهضه

وزارت خارجه آمریکا در نخستین واکنش به شکست مذاکرات پیرامون سد النهضه، سه کشور ذیربط مصر، سودان و اتیوپی را به شروع مجدد گفتگو درباره این سد ترغیب کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری گفت: از میزان اهمیت آب رود نیل برای مردم مصر، سودان و اتیوپی آگاهیم و از این سه کشور می‌خواهیم یک گفتگوی سازنده را پیرامون سد النهضه شروع کنند.

وی افزود: به تلاش برای تقویت ثبات و شکوفایی مصر ادامه می‌دهیم که در این صورت دولت این کشور خواسته‌های خود را محقق می‌کند.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، این دور از مذاکرات پیرامون سد النهضه که روزهای چهارم و پنجم آوریل ۲۰۲۱ در جمهوری کنگو برگزار شد، پیشرفتی نداشت و به توافقی درباره شروع مجدد مذاکرات ختم نشد زیرا پیشنهاد سودان درباره تشکیل کمیته چهارجانبه بین المللی به رهبری کنگو جهت میانجیگری میان سه کشور ذیربط در خصوص سد النهضه توسط اتیوپی رد شد.

اتیوپی همچنین در جریان این نشست تمامی پیشنهادات و گزینه‌های مطرح شده توسط مصر برای توسعه روند مذاکرات و حضور کشورها و طرف‌ها در مذاکرات به عنوان ناظر را رد کرد اما سودان آن را پذیرفت.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این موضع نشان می‌دهد که دولت اتیوپی نمی‌خواهد با حسن نیت در مذاکرات شرکت کند و تلاش می‌کند با اکتفا به ساز و کار مذاکرات فرمالیته و بیهوده این مذاکرات را به تعویق اندازد.

سد النهضة (سد رنسانس) که توسط اتیوپی بر روی رود نیل در خاک این کشور ساخته شده، در صورت آبگیری کامل، ورودی آب به مصر را به میزان دستکم ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و با توجه به اینکه این رودخانه شریان حیاتی و کشاورزی مصر است، خسارت‌های جبران ناپذیری را متوجه مصر خواهد کرد. در مقابل اتیوپی هم استفاده از این سد برای تأمین برق مورد نیاز خود را ضروری می‌داند./ ایسنا

کپی