اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ادامه حواشی «آقا مرتضی» با بیانیه خانه مستند و پاسخ دختر شهید آوینی

ادامه حواشی «آقا مرتضی» با بیانیه خانه مستند و پاسخ دختر شهید آوینی

پس از اعتراض حسین معززی‌نیا، منتقد و مستندساز نسبت به ساخت و پخش مستند «آقا مرتضی»، خانه مستند با انتشاره بیانیه‌ای اعلام کرد: بخشی از تصاویر و بخش‌هایی از دیگر مستندهایی که متعلق به موسسه روایت فتح بوده، با هماهنگی و دستور مدیر وقت این موسسه در اختیار گروه سازنده قرار گرفته است.

 روز گذشته  حسین معززی نیا، منتقد و مستندساز با نگارش نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما، نسبت به ساخت و پخش مستند آقا مرتضی اعتراض و اعلام کرد به خاطر استفاده غیرمجاز این مستند از راش‌های (تصاویر خام) فیلم خودش پیگیری قضایی خواهد کرد.

معززی نیا، در نامه‌ای که تصویرش را در حساب کاربری اش در شبکه اجتماعی اینستاگرام قرار داده مدعی شده تکه های متعددی از راش های یک مجموعه تلویزیونی ۳۰ قسمتی به نام روایت راوی را که سال‌ها پیش کارگردانی و تدوین کرده‌، درون مستند آقا مرتضی گنجانده شده است.

خانه مستند، در واکنش به این اعتراض بیانیه‌ای منتشر کرده که در بخشی از آن آمده است:‌ کارگردان مستند انحصار ورثه مدعی شده که از راش های مستند توقیف شده ایشان دزدی صورت گرفته و در این اثر استفاده شده است؛ در حالی که اولا مستند ایشان یعنی مستند انحصار ورثه هم تولید خانه مستند انقلاب اسلامی و محصول سازمان هنری رسانه ای اوج بوده و این اثر به تهیه کنندگی آقای حسین افشار تولید شده و مجوز لازم نیز از تهیه کننده و مالک اثر اخذ شده است. ثانیا برخلاف ادعای دروغ مطرح شده درباره توقیف، این مستند از سال ۱۳۹۷ در برخی از پلتفرم‌های اینترنتی مانند نماشا و دیدئو انتشار یافته و پس از انتشار، از تصاویر موجود در خود مستند، و نه راش‌های مصاحبه‌ها، استفاده شده است.

از سوی دیگر کارگردان مستند روایت راوی نیز مدعی استفاده بدون اجازه از راش‌های اثر خود در مستند آقا مرتضی شده است؛ این بخش از تصاویر و بخش‌هایی از دیگر مستندهایی که متعلق به موسسه روایت فتح بوده، با هماهنگی و دستور مدیر وقت این موسسه آقای اصغر بختیاری در اختیار تیم سازنده اثر قرار گرفته و مجوز لازم از این طریق اخذ شده است.

این بیانیه می‌افزاید:‌ البته تحلیل این دوستان درباره شهید آوینی و تفاوت نگاه آنان با واقعیت‌های زندگی ایشان برای‌مان قابل درک است؛ ناراحتی آنان از تولید و پخش مستندی که تلاش کرده این شهید عزیز را به صورت دقیق و جامع روایت کند نیز قابل فهم است؛ آن چیزی که قابل درک نیست این همه تلاش برای توقیف و سانسور مستند آقا مرتضی است؛ اما چه اشکالی دارد که آنان فقط یک بار صبر کنند و اجازه دهند روایت شهید آوینی از انحصار آنان خارج شود و روایتی دقیق‌تر، جامع‌تر و متفاوت‌تر از روایت همیشگی برای نسل امروز بازگو شود.

این ادعا در حالی منتشر شده که کوثر آوینی، دختر شهید آوینی در صفحه اینستاگرامش نوشته است: طبق گفت‌و گویی تلفنی با مدیر بنیاد روایت فتح آنها این راش‌ها (فیلم خام) را در اختیار سازندگان نگذاشته‌اند.

 پخش مستند ۷ قسمتی آقا مرتضی همزمان با ایام شهادت سیدمرتضی آوینی (۱۹ فروردین ۱۳۷۲) از یکشنبه ۱۵ فرودین از شبکه سه سیما آغاز شده است. در مستند هفت قسمتی آقامرتضی مصاحبه با افرادی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، رسول صدرعاملی، نادرطالب‌زاده، کیومرث پوراحمد، بهروز افخمی، مسعود نقیبی، مسعود فراستی، محمد آوینی، مریم امینی، شهریار زرشناس، محمد رجبی، یوسفعلی میرشکاک، امیرهوشنگ اردلان، قاسم بخشی، رضا برجی، محمدرضا شهیدی‌فر و فریدون جیرانی وجود دارد.

این مخستند محصول سازمان هنری رسانه ای اوج و تولیدشده در خانه مستند انقلاب اسلامی است. سیدعباس سیدابراهیمی آن را کارگردانی کرده و هر شب ساعت ۲۰ روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود./ایرنا

بیشتر بخوانید

اعتراض یک مستندساز به پخش مستند «آقا مرتضی»

انتقاد شدید همسر شهید آوینی از صداوسیما و موسسه اوج به خاطر مستند «آقا مرتضی»

کپی