اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

امضای قانون پوتین تا 2036

امضای قانون پوتین تا 2036
بنفشه غلامی

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه، اصلاحات در قانون اساسی این کشور را امضا کرد. یکی از مهم‌ترین بندهای این اصلاحات، تغییر در قوانین انتخاباتی است که به وی اجازه خواهد داد برای دو دوره دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده و تا سال 2036 در رأس قدرت بماند.


به‌گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، «ولادیمیر پوتین» 15 ژانویه 2020 (25 دی ماه 1398) پیشنهاد اصلاحات در قانون اساسی را مطرح کرد، این پیشنهاد با وجود مخالفت اپوزیسیون در رفراندوم اول جولای همان سال (11 تیر ماه 1399) به قضاوت مردم گذاشته شد. 68 درصد از مردم روسیه در این رفراندوم مشارکت کردند که 80 درصد از آنان به این تغییرات پاسخ «آری» دادند. پس از آن دوما و سنای روسیه نیز آن را تأیید کردند. این تغییرات تاکنون منتظر امضای «ولادیمیر پوتین» بود که وی دوشنبه این اقدام را انجام داد.
بنا بر این گزارش «ولادیمیر پوتین» که از ماه اوت 1999 تا مه‌2000 به‌عنوان نخست‌وزیر «بوریس یلتسین» وارد حلقه قدرت در روسیه شده بود، اولین بار سال 2000 به‌عنوان رئیس جمهوری روسیه برگزیده شد و به کاخ کرملین راه یافت. او دو دوره متوالی این پست را در دست داشت و با توجه به منع قانونی، سال 2008 متحد او، «دیمیتری مدودف» بر جایگاه ریاست جمهوری تکیه زد و «پوتین» نیز به جای او به دفتر نخست‌وزیری رفت. عمر ریاست جمهوری «مدودف» تنها یک دوره بود و در سال 2012 «پوتین» دیگر بار کلید کاخ کرملین را در جیب گذاشت. با توجه به تغییرات در مدت زمان ریاست جمهوری در روسیه که از 4 سال به 6 سال ارتقا یافت، انتخابات بعدی روسیه سال 2018 برگزار شد که «ولادیمیر» دیگر بار با اکثریت آرا برنده آن شد. انتخابات بعدی روسیه نیز 2024 برگزار می‌شود.
قانون اساسی جدید روسیه شهروندان این کشور را که علاقه‌مند به در دست گرفتن سمت ریاست جمهوری هستند، محدود به دو دوره کرده است و هر فرد تنها 12 سال حق ریاست جمهوری را خواهد داشت. اما این قانون عطف به ما سبق ندارد و به این ترتیب سال‌های ریاست جمهوری «پوتین» را در نظر نگرفته و به اصطلاح این مدت زمان را صفر کرده است.
بنابراین «ولادیمیر پوتین» بر اساس این اصلاحات می‌تواند، دو دوره دیگر نیز کاندیدای انتخابات شود و در صورت پیروزی تا سال 2036 در مسند قدرت باقی بماند. به‌گزارش «گاردین»، اگر این اتفاق رخ دهد، «پوتین» می‌تواند رکورد «جوزف استالین» را که 29 سال بر اتحاد جماهیر شوروی حکومت کرد، بشکند و صاحب بیشترین مدت زمامداری در کشورش شود. با این حال برخی تحلیلگران تأکید کرده‌اند که شاید هنوز خیلی زود باشد که بخواهیم قضاوت کنیم رئیس جمهوری روسیه قصد داشته باشد باز هم کاندیدای انتخابات شود. آنها به طور خاص به سن پوتین که امسال 69 ساله خواهد شد، اشاره می‌کنند و معتقدند، تداوم ریاست جمهوری او تا سال 2036 به معنای آن است که وی در سن 85 سالگی کرملین را ترک خواهد گفت که از نظر این تحلیلگران غیرمنطقی است.  مخالفان «پوتین»  همچنین به‌بند دیگری از اصلاحات قانون اساسی که به نخست‌وزیران و رؤسای جمهوری روسیه، مصونیت قضایی مادام العمر می‌دهد، انتقاد دارند. از دیگر بندهای اصلاحات در قانون اساسی روسیه که مورد توجه قرار گرفته است، بند «اعتقاد به خدا» به‌عنوان یکی از ارزش‌های اصلی مردم روسیه است.

کپی