اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

2 رقمی شدن فوت کرونایی در اروپا
واکسیناسیون، جان باختگان کرونا در اروپا را دو رقمی کرد. از دسامبر ۲۰۲۰ (آذر- دی ۹۹) و تزریق نخستین دز از واکسن فایزر- بیون‌تک در انگلیس تا امروز ششم آوریل ۲۰۲۱ (۱۷ فروردین ۱۴۰۰) بیش از ۶۷۳ میلیون دز واکسن کووید۱۹ در ۱۵۵ کشور جهان تزریق شده است. تا چهارم آوریل (15 فروردین) امریکا، چین، هند و انگلیس به ترتیب با استفاده بیش از 165، 139، 79 و 36 میلیون دز واکسن کرونا، در جایگاه چهار کشور نخست جهان در پیشبرد برنامه واکسیناسیون قرار دارند. آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا نیز به‌ترتیب با بیش از 14، 12، 11 و 8 میلیون دز واکسن تزریق شده، برنامه‌های واکسیناسیون کووید 19 را پیش می‌برند.
 
---
 
 
فرار ۱۸۰۰ زندانی در نیجریه
پس از حمله افراد مسلح به یک زندان در نیجریه ۱۸۴۴ زندانی موفق به فرار شدند. مقام‌های این کشور می‌گویند: تا کنون شش زندانی خود را معرفی کرده‌اند و از جمع کل زندانیان هم ۳۵ نفر در زندان باقی مانده بودند. افراد مسلح با وانت‌های شاسی‌بلند و اتوبوس در حالی که تسلیحات سنگین داشتند ابتدا به ساختمان اداری زندان «اوری» حمله کردند و با منفجر کردن بخش اداری زندان وارد محوطه زندان شدند و پس از آن درهای بازداشتگاه را به روی زندانیان گشودند. مهاجمان به سلاح‌هایی همچون راکت‌انداز، مسلسل و مواد منفجره مجهز بوده‌اند؛ به نیروهای امنیتی دستور داده شده که مهاجمان و زندانیان فراری را تحت تعقیب قرار دهند.
 
---
 
 
اعلام وفاداری ولیعهد سابق
ولیعهد سابق اردن پس از دیدار با عمویش با امضای نامه‌ای بر وفاداری خود به برادر ناتنی و پادشاه کشورش تأکید کرد. شاهزاده حمزه در این پیام بر وفاداری به عبدالله دوم تأکید کرد و نوشت: من همچنان به عهد و پیمان آبا و اجدادی‌مان پایبند هستم و همیشه یار و یاور پادشاه و ولیعهد ایشان خواهم بود.
 
 
---
 
خالق «اوشین» درگذشت
«سوگاکو هاشیدا» فیلمنامه‌نویس سرشناس ژاپنی که بیشتر برای خلق سریال محبوب «اوشین» (در ایران با عنوان سال‌های دور از خانه) شناخته می‌شد، روز ۴ آوریل در ۹۵ سالگی از دنیا رفت. سریال «اوشین» که در هنگام صبح در ژاپن روی آنتن می‌رفت، اولین سریال مربوط به صبح ژاپنی تا آن زمان بود که توسط یک زن نوشته و تولید می‌شد.
 
---
 
پوتین کبیر!
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه قانونی را امضا کرد که براساس آن اجازه خواهد داشت تا سال ۲۰۳۶ میلادی در قدرت بماند. قانون جدید به دنبال برگزاری همه‌پرسی سال گذشته در روسیه و رأی پارلمان این کشور روز دوشنبه جنبه رسمی یافت.
ولادیمیر پوتین، ۶۸ ساله تاکنون بنا به قانون باید در سال ۲۰۲۴ میلادی از قدرت کناره‌گیری می‌کرد اما قانون جدید به وی اجازه می‌دهد تا برای دو دوره ریاست‌جمهوری دیگر در کاخ کرملین باقی بماند. او پیش از این در سال ۲۰۰۸ به علت ممنوعیت نامزدی‌اش برای مقام ریاست‌جمهوری پس از دو دوره متوالی، مقام نخست‌وزیری را برعهده گرفته بود. الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس رئیس‌جمهوری روسیه که اکنون در زندان بسر می‌برد همه‌پرسی سال گذشته در این کشور را «دروغی بزرگ» توصیف کرده بود. بنابه نتایج رسمی ۷۷ درصد شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی به اصلاح قانون اساسی رأی مثبت دادند. آمارهای رسمی همچنین از مشارکت ۶۵ درصد واجدان شرایط در این همه‌پرسی حکایت داشت. ولادیمیر پوتین که طی بیش از دو دهه گذشته قدرت را در روسیه در دست داشته از زمان ژوزف استالین، رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی بیشترین دوره زمامداری را در روسیه تجربه کرده است.
 
کپی