اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

اولین محموله واکسن کرونا از طریق کوواکس به تهران رسید

ترتیب واکسیناسیون کرونا در ایران

ترتیب واکسیناسیون کرونا در ایران

اولین محموله واکسن کرونا از طریق کوواکس با تأخیر 3 هفته‌ای به تهران رسید.

  کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در پیامی توئیتری نوشت: «این محموله شامل ۷۰۰هزار و ۸۰۰ دز واکسن آسترزنکا/آکسفورد تولید کره جنوبی است. تا پایان ماه مه (دهه اول خرداد) نیز، ۳میلیون و ۶۰۰ هزار دوز از ۱۶ میلیون و ۸۰۰هزار دوز واکسن خریداری از COVAX تحویل ایران می‌شود.»
ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت هم با بیان اینکه واکسن‌های وارداتی بلافاصله در چرخه توزیع قرار گرفتند و ۴ فاز برای واکسیناسیون در نظر گرفتیم، گفت: فاز اول برای کارکنان خط اول ارائه خدمت به بیماران کووید۱۹  است که در معرض خطر بالای ابتلا و انتقال هستند و همچنین افراد با ریسک بالای بستری و مرگ به‌دلیل کرونا شامل سالمندان نگهداری شده در مراکز سالمندان، معلولان جسمی و حرکتی در مراکز نگهداری، جانبازان مستقر در مراکز نگهداری و جانبازان بالای ۵۰ درصد شیمیایی و پرسنل این مراکز هستند. فاز اول شامل ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است.
حریرچی ادامه داد: مرحله دوم شامل افراد مسن که به ترتیب از ۸۰ سال به بالا شروع و به‌صورت ۵ سال ۵ سال تا بالای ۶۵ سال را تحت پوشش قرار می‌دهد و همچنین افرادی که با بیماری و شرایط زمینه‌ای پرریسک هستند که بر اساس آنالیز ریسک، افراد ۱۶ تا ۶۴ سال واکسینه خواهند شد.
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فاز سوم واکسیناسیون شامل ۳ گروه است، گفت: گروه اول افراد ساکن در مراکز جمعی مانند سربازخانه‌ها، زندان‌ها و کمپ‌های مهاجرین قانونی، کودکانی که در مراکز جمعی نگهداری می‌شوند و گروه دوم سایر پرسنل ارائه خدمات ضروری برای جامعه مانند نیروی انتظامی، کارکنان بانک‌ها، معلمان و غیره و گروه سوم افراد ۵۵ تا ۶۴ سال هستند که فاز سوم حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر هستند. وی افزود: فاز چهارم واکسیناسیون شامل همه افراد جامعه است که بدون بیماری زمینه‌ای زیر ۵۵ سال سن دارند و این افراد بر اساس اولویت سنی به ترتیب و مبتنی بر تولید واکسن داخلی انجام می‌شود. حریرچی ادامه داد: تاکنون ۵۹۰ هزار دوز واکسن توزیع رسمی و تزریق شده است و با واکسن‌های وارداتی که طی دیروز و امروز وارد کشور شده تعداد بیشتری که عمدتاً کارکنان خط اول ارائه خدمت به بیماران هستند تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
کپی