اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد

در سرآغاز فرایند احیای برجام هستیم

در سرآغاز فرایند احیای برجام هستیم

همزمان با آغاز هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در اتریش، علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد: «ما در سرآغاز فرایند احیای برجام هستیم و امروز هم با اطمینان می‌گوییم که در آینده‌ای بسیار نزدیک دولت امریکا راهی بجز خاتمه دادن به رفتارهای قانون‌شکن ندارد.»

 به گزارش ایسنا وی ادامه داد: «نشست وین که امروز انجام خواهد شد، فرصتی برای تبادل نظرات همه طرف‌ها درباره نحوه و زمانبندی بازگشت به تعهدات در برجام است.» ربیعی ادامه داد: «ما در سرآغاز فرایند احیای برجام هستیم و امروز هم با اطمینان می‌گوییم که در آینده‌ای بسیار نزدیک دولت امریکا راهی بجز خاتمه دادن به رفتارهای قانون‌شکن ندارد، تحریم‌های یکجانبه و ناقض توافق و مقررات بین‌المللی به پایان خواهد رسید. نشست وین که امروز انجام خواهد شد، فرصتی برای تبادل نظرات همه طرف‌ها درباره نحوه و زمانبندی بازگشت به تعهدات در برجام است.»
 سخنگوی دولت تصریح کرد: «موضع اصولی ما کاملاً روشن است و توسط مذاکره‌کنندگان ما نیز تکرار خواهد شد. همانطورکه بارها گفته شده، هیچ مذاکره‌ای میان نمایندگان ایران و امریکا شکل نخواهد گرفت، اما آماده رساندن این پیام به اعضای برجام هستیم که در صورت لغو تحریم‌ها و اجرای قطعنامه 2231 جمهوری اسلامی ایران هم بطور متقابل آماده است که بعد از راستی‌آزمایی انجام تعهدات طرف‌های دیگر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام همه تعهدات خود بازگردد.» وی یادآور شد: «درحال حاضر به نتایج این نشست خوش‌بین یا بدبین نیستیم اما اطمینان داریم که در مسیر درستی قدم گذاشته‌ایم و در صورتی که اراده، جدیت و صداقت امریکا به اثبات برسد، می‌تواند نشانه خوبی برای آینده‌ای بهتر برای این توافق و درنهایت اجرای کامل آن در هفته‌های پیش‌رو باشد.»
 
هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که در روز جمعه ۱۳ فروردین به‌صورت مجازی آغاز شده بود، امروز از ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه به ‌وقت محلی (۱۷:۰۰ به وقت تهران) به صورت حضوری در وین از سر گرفته می‌شود. سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه، ریاست هیأت کشورمان را در این نشست برعهده دارد و نمایندگانی از سایر دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی، وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی، وی‌ را در این نشست همراهی می کنند. رایزنی‌های فنی در قالب نشست‌های کارشناسی در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای از جمله مهم‌ترین موضوعات در دستور کار این نشست است. همچنین در حاشیه نشست کمیسیون، به روال معمول، جلسات دو جانبه با رؤسای سایر هیأت‌های 1+4 برگزار می‌شود. در این چارچوب، شامگاه دوشنبه دیدار دوجانبه با چین  و صبح سه‌شنبه نیز دیدارهایی با هیأت روسیه و اتحادیه اروپایی انجام شده است.  
کپی