اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

تولیدکنندگان و خریداران اصلی واکسن کرونا مشخص شدند/ آسترازنکا بزرگترین تولیدکننده

تولیدکنندگان و خریداران اصلی واکسن کرونا مشخص شدند/ آسترازنکا بزرگترین تولیدکننده

به گزارش تحقیقات انجام شده در دانشگاه «دوک» امریکا، بزرگترین تولیدکننده واکسن شرکت «آسترازنکا» و بزرگترین خریدار واکسن، اتحادیه اروپا و ایالات متحده هستند. روی هم رفته، کشورها قراردادهایی برای دریافت 8 میلیارد و 900 میلیون دوز واکسن کرونا به امضا رساندند. از این تعداد سهم آسترازنکا، 2 میلیارد و 400 میلیون دوز است.

در لیست واکسن ها، واکسن فایزر در جای دوم قرار دارد و سهم آن 1 میلیارد و 500 میلیون دوز است. واکسن چینی «سینواک» با 480 میلیون دوز و واکسن روسی «اسپوتنیک وی» با 303 میلیون دوز در ردیف های بعدی قرار دارند. گفته می شودکه تولیدکنندگان واکسن می توانند در سال 2021، رویهمرفته 12 میلیارد دوز واکسن تولید کنند.

کشورهای ثروتمند قصد خرید 4 میلیارد و 600میلیون دوز واکسن را دارند که 53 درصد کل واکسن تولیدی است.  17 درصد سهم کشورهای دارای درآمد بالای حد متوسط  است  و 16 درصد سهم کشورهای دارای درآمد متوسط و زیر سطح متوسط است.
آنچه باقی می ماند از طریق مکانیزم کواکس تحت سرپرستی سازمان ملل توزیع می شود.

بیش از همه  کمیسیون اروپایی از طرف 27 کشور عضو اتحادیه واکسن رزرو کرده است – 1 میلیارد و 800 میلیون دوز، آمریکا  1 میلیارد و 200 میلیون دوز واکسن.

بعضی از کشورها، واکسن را از حد نیاز خود بیشتر سفارش داده اند. اتحادیه آفریقا با قرارداد 680 میلیون دوز سه ردیف اول را ختم می کند./ اسپوتنیک 

یک دوز واکسن برای بهبودیافتگان کافی است: دوباره کرونایی نمی‌شوند

جزئیات ۳ واکسن کرونا که مجوز تزریق اضطراری در ایران دارند

کرونای برزیلی در جوانان ۳ برابر کشنده‌تر از گونه‌های قبلی است

کدام واکسن‌های کرونا مجوز تزریق اضطراری در ایران دارند؟

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
کپی