اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کرونا انتخابات شیلی را به زمانی دیگر موکول کرد

کرونا انتخابات شیلی را به زمانی دیگر موکول کرد

در کمتر از یک هفته مانده به انتخابات پارلمانی شیلی، در میان اختلاف نظرها بر سر لایحه پیشنهادی دولت این کشور، مجلس سنا طرح تعویق زمان انتخابات تا ماه آینده را برای مقابله با اوج‌گیری کرونا، به تصویب رساند؛ این اقدام نیازمند تصویب مجلس نمایندگان این کشور نیز است.

از نشریه میلنیو مکزیک، مجلس سنای شیلی طرح تعویق زمان انتخابات پارلمانی از سوی «سباستین پینیرا» رئیس جمهوری این کشور را به طور کلی تصویب کرد. البته این حکم کاملا قطعی نبوده و می‌بایست به تصویب مجلس نمایندگان نیز برسد.

نظام پارلمانی شیلی نیز مانند برخی کشورهای غربی از دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل شده است.

رئیس جمهوری شیلی دلیل خود را برای ارائه چنین طرحی مقابله با اوج گیری کرونا در هفته های اخیر عنوان کرده است.

به این ترتیب براساس لایحه پیشنهادی دولت شیلی، کمتر از یک هفته مانده به انتخابات مجلس این کشور، زمان انتخابات حساس پارلمانی از ۱۰ و ۱۱ آوریل (۲۱ و ۲۲ فروردین) پیش بینی شده به یک ماه دیگر (۲۵ و ۲۶ اردیبهشت) موکول می شود.

سرانجام پس از فراز و فرود بسیار و در پی همه‌پرسی تاریخی قانون اساسی در ۲۵ اکتبر(چهارم آبان ۱۳۹۹) بیش از ۷۸ درصد مردم شیلی پس از سالها انتظار و در پی تظاهرات گسترده با هدف مقابله با نابرابری اقتصادی، در پای صندوق های رای خواستار بازنویسی و اصلاح قانون اساسی شدند.

پس از این پیروزی تاریخی که با مشارکت حداکثری مردم و تحت شرایط سختگیرانه امنیتی و محدودیت های بهداشتی بر اثر بحران همه گیری و تنش های اجتماعی درا ین کشور برگزار شد، مردم شیلی در انتظار فرارسیدن زمان انتخابات پارلمانی برای انتخاب نمایندگان منتخب خود به سر می بردند.

به دنبال تداوم اعتراض‌ها در شیلی در سال ۲۰۱۹، «سباستین پینیرا» رئیس جمهوری این کشور با برگزاری همه‌پرسی برای تغییر قانون اساسی این کشور موافقت کرد. این تغییر اساسی یکی از خواسته‌های اصلی معترضان بود که برای آن در طول یک سال گذشته تجمع‌های گسترده‌ای علیه دولت برگزار کردند. به باور معترضان، قانون اساسی این کشور یکی از علل اصلی نابرابری در شیلی است.

بدین ترتیب برای نخستین بار در تاریخ این کشور آمریکای لاتین، رای دهندگان به پیش نویس قانون اساسی جدیدی رای می‌دهند که جایگزین قانون اساسی‌ می‌شود که در سال ۱۹۸۰ و در دوران دیکتاتوری ژنرال آگوستو پینوشه تدوین شد.

قانون اساسی فعلی شیلی ۴۰ سال پیش در دوره دیکتاتوری ژنرال «آگوستو پینوشه» نوشته شده و معترضان معتقدند که قانون اساسی مذکور به عنوان یکی از علل اصلی نابرابری در شیلی مشروعیت ندارد.

شیلی که ۲۴ درصد جمعیت هدف خود را با ۲ دوز واکسن ضدکرونا واکسینه کرده و همچنان پیشتاز کشورهای منطقه در اجرای واکسیناسیون است، اما در روزهای اخیر بدترین آمار ابتلا را از زمان آغاز همه گیری ثبت کرده است.

بنابر اعلام مقامات شیلی، شمار مبتلایان به بیش از یک میلیون و ۳۲ هزار نفر افزایش یافته و بالغ بر ۲۳ هزار و ۶۷۷ نفر در این کشور بر اثر کووید۱۹ جان باخته اند.

بیش از ۷۸,۲ درصد شیلیایی ها در ۲۵ اکتبر سال گذشته (چهارم آبان ۱۳۹۹)، در پی اعتراضاتی گسترده برای مقابله با نابرابری های اقتصادی، با رأی به طرح بازنویسی قانون اساسی این کشور، گام بلندی در مسیر قانون اساسی جدید شیلی برداشتند./ ایرنا

 

کپی