اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

روبات‌هایی که پشت دیوارها و زیر خاک را می‌بینند

روبات‌هایی که پشت دیوارها و زیر خاک را می‌بینند

محققان دانشگاه ام آی تی موفق به تولید روبات‌هایی شده‌اند که می‌توانند پشت دیوارها یا زیر خاک را ببینند و اشیای قرار گرفته در محل‌های غیرقابل مشاهده را شناسایی و جمع‌آوری کنند.

تولید روبات برای جمع‌آوری اقلام مختلف پدیده تازه ای نیست. ولی روبات‌ها عمدتاً قابلیت مشاهده محیط‌هایی که در پشت دیوارها و موانع مختلف قرار گرفته‌اند یا در زیر زمین دفن شده‌اند، ندارند.

روبات RF-Grasp که توسط محققان دانشگاه ام آی تی تولید شده دارای یک بازوی هوشمند برای جمع‌آوری کالاهای مختلف است و برای مشاهده محیط اطراف از یک دوربین اپتیکال که به مچ بازوی روبات بسته شده، استفاده می‌کند. این ربات برای جستجوی آن سوی دیوار یا زیر خاک از یک ابزار انتقال و پخش امواج رادیویی استفاده می‌کند.

انتشار علائم رادیویی و بازگشت آنها پس از برخورد با اشیای مختلف غیرقابل مشاهده موقعیت جغرافیایی آنها را به طور دقیق مشخص می‌کند. بعد از مشخص شدن محل اشیا، داده‌های جمع‌آوری شده به صورت بی سیم به روبات منتقل می‌شود و پس از رسیدن ربات به محل قرارگیری شیء مورد نظر، بازوی روباتیک با استفاده از دوربین برای در دست گرفتن آن اقدام می‌کند. روبات مذکور در آزمایش‌های انجام شده از قدرت مانور بالایی برخوردار بوده است./مهر

کپی