اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

خونتای میانمار لیست افراد تحت پیگرد را منتشر کرد

خونتای میانمار لیست افراد تحت پیگرد را منتشر کرد

خونتای حاکم میانمار با افزایش فشارها علیه چهره‌های مشهور و سرشناس این کشور که از اعتراضات سراسری علیه غصب قدرت ارتش حمایت می‌کنند، فهرستی از افراد تحت پیگرد منتشر کرده و به آنها هشدار داد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اقدام پس از چندین هفته تشدید خشونت صورت می‌گیرد که با سرکوب اعتراضات خیابانی به دست نیروهای امنیتی علیه مردم ایجاد شد؛ معترضانی که کودتای اول فوریه علیه دولت منتخب آنگ سان سوچی را محکوم می‌کنند.

دستکم ۵۷۰ معترض و عابر پیاده و به ویژه ۴۷ کودک از زمان آغاز کودتای ارتش میانمار کشته شده‌اند. براساس اعلام انجمن کمک به زندانیان سیاسی که تعداد تلفات و بازداشت‌ها را رصد می‌کند، تعداد تلفات واقعی بسیار بالاتر است. این کودتا روند تدریجی بازگشت این کشور به دموکراسی بعد از پنج دهه حاکمیت ارتش را ملغی کرد.

فهرست‌هایی که در روزهای یکشنبه و دوشنبه در روزنامه میانماری "گلوبال نیو لایت" منتشر شد، شامل نام بازیگران، موسیقی‌دانان و اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی است که بابت "انتشار اخباری که روی ثبات کشور تاثیر می‌گذارد" به نقض قانون متهم شده‌اند. مجازات این جرم تا سه سال حبس در نظر گرفته می‌شود.

در نمودار منتشر شده، نام ۲۰ تن در کنار تصاویر، شهر محل اقامت و صفحات هر کدام از آنها در فیسبوک منتشر شده است. در ماه فوریه هم چندین بازیگر و کارگردان متهم شدند، اما کمپین علیه سلبریتی‌های حامی معترضان میانماری از روزهای گذشته که تلویزیون تحت کنترل ارتش (میاوادی تی.وی) یک لیست از افراد تحت تعقیب منتشر کرد، شدت یافته است.

می توئه خین که خودش را در پروفایل توییتر بازیگر میانماری معرفی کرده است، در پیامی گفت: حکم بازداشت من عملا بابت کاری که به عنوان یک شهروند انجام داده‌ام، صادر شده است؛ استفاده از پلتفورم خودم برای بیان حقیقت. لطفا تا زمانی که پیروز شویم، به اخبار در میانمار توجه کنید.  

اعتراضات در میانمار روز دوشنبه هم در سراسر این کشور ادامه یافت اما در حجمی کوچکتر. روز یکشنبه اعتراضاتی با استفاده از تخم مرغ‌های رنگی عید پاک در حمایت از اعتراضاتی که در اماکن عمومی و آنلاین برپا شده‌اند، برگزار شد.

معترضان ضد خونتا امروز سه‌شنبه جاده‌های بزرگترین شهر این کشور را به یاد کشته‌شدگان اعتراضات به رنگ قرمز درآوردند. معترضان از بامداد امروز در یانگون جاده‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس و پیاده روها را قرمز رنگ کردند که به سرکوب معترضان به دست نیروهای امنیتی اشاره کنند.

در پیامی که با رنگ قرمز نوشته شده، آمده است: این خون هنوز خشک نشده است.

پیام دیگری هم خطاب به نیروهای مسلح میانمار تاکید کرد: مردم را برای دریافت حقوق اندکی که در حد قیمت غذای سگ است، نکشید.

در این میان بازارهای آنلاین هم به جمع‌آوری پول برای اعتراضات کمک می‌کنند. عواید حاصل از فروش کالاها به صورت مجازی به دولت سایه این جنبش اعتراضی و دیگر مسائل سیاسی مرتبط اختصاص می‌یابد. هر چیزی از لباس و اسباب‌بازی تا دروس موسیقی به حراج گذاشته شده‌اند. جمع‌آوری پول در میانمار همچنین با هدف افزایش هوشیاری سیاسی برای مقابله با چالش عزل دولت سوچی انجام می‌شود./ ایسنا

 

کپی