اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

سینما پشت چراغ قرمز کرونا

سینما پشت چراغ قرمز کرونا

فرهنگی/ چند روزی از امیدواری اهالی سینما به تثبیت وضعیت فعالیت سینماها نگذشته بود که با تغییر وضعیت تهران بار دیگر سرنوشت فیلم‌های در حال اکران در غبار ابهام قرار گرفت. هفته گذشته سینماها از گروه سوم به مشاغل دسته دوم منتقل شدند تا نارنجی شدن رنگ شهرها به‌خاطر شیوع کرونا فعالیت سینماها را تهدید نکند.

 بر‌اساس قانون گروه‌بندی مشاغل و صنوف از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، کلیه مشاغل گروه ۲ امکان فعالیت در شرایط آبی، زرد و نارنجی را دارند و تنها در وضعیت قرمز ملزم به تعطیلی هستند. روز گذشته (دوشنبه 16 فروردین ماه) پرچم قرمز رنگ کرونا بالا رفت و با به صدا در آمدن آژیر قرمز سینماهای تهران تعطیل شد. این برای اولین‌بار نیست که اوج‌گیری شیوع کرونا، خبر تعطیلی سالن‌های سینما را بر پیشانی اخبار این حوزه قرار می‌دهد اما اخبار شتابزده و نادرست تجربه‌های گذشته باعث شد این بار رسانه‌های خبری با احتیاط بیشتر تعطیلی سینماها را تیتر کنند و منتظر اطلاعیه رسمی مجموعه‌های وزارت ارشاد بمانند.
اگر چه طبق قانون با قرمز شدن وضعیت شهرها کلیه مشاغل گروه 2 به صورت خودکار ملزم به تعطیلی هستند اما در ساعات اولیه اعلام رسمی خبر وضعیت قرمز تهران، مدیر روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگویی با تأکید بر این نکته که هر دستورالعملی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا همه فعالیت‌ها از جمله امور فرهنگی و هنری را هم در‌برمی‌گیرد، در عین حال اعلام کرد منتظر ابلاغیه جدید هستیم.
از سوی دیگر اما در حالی که مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی به‌صورت رسمی دستور توقف فروش بلیت‌های سینما در سامانه فروش بلیت آنلاین سینماها را اعلام کرد برخی رسانه‌ها از ادامه بلیت فروشی در سامانه سمفا خبر دادند تا قطعیت خبر تعطیلی سالن‌های سینما در سایه شک و ابهام قرار بگیرد. محمدرضا صابری دبیر انجمن سینماداران در گفت‌وگو با «ایران» با تأیید خبر تعطیلی سالن‌های سینما گفت: «طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا به محض قرمز شدن وضعیت شهرها کلیه مشاغل گروه 2 که سینماها به‌تازگی به این گروه پیوسته‌اند به صورت خودکار ملزم به تعطیلی هستند و این امر نیاز به ابلاغیه رسمی ندارد.»
او با اعلام این نکته که فعالیت سینماهای تهران با بیرون آمدن از وضعیت قرمز و نارنجی شدن به صورت خودکار از سر گرفته خواهد شد اظهار امیدواری کرد که خبر بازگشایی سالن‌های سینما همچون خبر تعطیلی، بازتاب گسترده در رسانه‌های خبری داشته باشد. صابری در این‌باره گفت: «به محض تعطیلی سالن‌های سینما این خبر از رسانه‌های فراگیر همچون صداوسیما اعلام رسمی می‌شود. تمام مشاغل گروه دو تعطیل شده است اما تعطیلی سینماها به صورت ویژه اعلام می‌شود. توقع این است که خبر فعالیت سالن‌های سینما هم با همین قدرت اطلاع‌رسانی شود. چالش بزرگ اکران سینماها در چند هفته گذشته عدم اطلاع مردم از فعالیت سینماها بود. به امید اینکه به همان میزان که خبر تعطیلی سالن‌های سینما در برخی رسانه‌های فراگیر بازخورد دارد، خبر فعالیت سینما و اطلاع‌رسانی از فیلم‌های در حال اکران هم بازتاب داشته باشد تا اکران سینماها رونق بگیرد.»
سالن‌های سینما در حالی با خطر تعطیلی چندباره مواجه می‌شوند که 5 فیلم در خوف و رجا برای اکران نوروز 1400 پیشقدم شدند. «هفته‌ای یک‌بار آدم باش» به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی، «خورشید» آخرین ساخته مجید مجیدی، فیلم کمدی «تکخال» به کارگردانی مجید مافی، «خون شد» مسعود کیمیایی و «لاله» اسدالله نیک‌نژاد در حدود سه هفته اکران برای دومین بار با کابوس تعطیلی سینماها مواجه شده‌اند. نهم فروردین ماه با اعلام وضعیت نارنجی شهر تهران، برای اولین بار سالن‌های سینما در سال نو با تعطیلی مواجه شدند. با پیگیری مسئولان وزارت ارشاد ستاد ملی مقابله با کرونا با انتقال سینما به گروه مشاغل ۲ موافقت کرد و از تاریخ ۱۱ فروردین سینماها پس از سه روز تعطیلی فعالیتشان را از سرگرفتند اما روز گذشته با اعلام وضعیت قرمز تهران و سینماها بسته شدند.


 

کپی