اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

«مروه السلحدار»، زنی که عامل بسته شدن کانال سوئز نبود

«مروه السلحدار»، زنی که عامل بسته شدن کانال سوئز نبود

گروه جهان/ اولین زن ناخدای مصری هدف اتهام سایت‌های مختلف عربی قرار گرفت. این سایت‌ها مدعی شدند، «مروه السلحدار» عامل بسته شدن کانال سوئز بوده است. در حالی که در زمان به گل نشستن کشتی اورگیون که هنوز ناخدای آن معرفی نشده است، او 370 کیلومتر دورتر از محل این کشتی بود.

به گزارش سایت «ساوت چاینا مورنینگ پست»، اولین بار سایت روزنامه «عرب نیوز» بود که «مروه السلحدار» را متهم کرد که در به گل نشستن کشتی ژاپنی اورگیون نقش داشته است. بعد از این سایت، دیگر سایت‌های عربی نیز که اغلب نگاهی زن‌ستیزانه به زنان شاغل دارند، به طور گسترده به «مروه السلحدار» حمله کردند. «السلحدار» در پی این حملات، در ویدیوئی که به صورت آنلاین منتشر شد، در پاسخ به این حملات گفت: «صادقانه بگویم. وقتی اخبار را خواندم، بسیار ناراحت شدم. زیرا من برای رسیدن به جایگاهی که در آن هستم، سختی زیادی کشیده‌ام. هر کسی که دراین زمینه کار می‌کند، می‌داند که چقدر زحمت لازم است تا به چنین جایگاهی برسد.» او همچنین از اکانت‌های جعلی که به اسم او در فضای مجازی وجود دارد، شاکی است و می‌گوید: «چندین حساب جعلی به اسم من در توئیتر وجود دارد که ارائه داستان واقعی را برای من دشوار کرده‌اند. این خیلی سخت است که متوجه شوید کسی قصد دارد تمام تلاش‌هایی را که در طول سالیان زیاد متحمل شده‌اید، از بین ببرد و یا مرا به ناکامی متهم کند و اینکه از کار خود غافل شده‌ام. اما این شهرت من است و قطعاً نمی‌خواهم آسیبی ببیند.»
به گزارش «سان»، «مروه السلحدار» که 29 ساله است و سال 2013 فارغ‌التحصیل شد و تنها زن از بین هزار و 200 دانشجوی این رشته بود، با اشاره به مقاله‌ای که «عرب نیوز» درباره او منتشر کرده بود، می‌گوید: «از آنجا که این مقاله دروغین به زبان انگلیسی بود، خیلی سریع در سایر کشورها بازتاب یافت.  هرچند بسیاری با این مقاله همداستان شدند و علیه من موضع گرفتند. اما در کنار آنها نظرات حمایتی زیادی هم دریافت کردم و به طور خاص کسانی که با آنها کار می‌کنم، از من حمایت کردند. بنابراین تصمیم گرفتم توان خود را روی این حمایت‌ها و انرژی‌ای که از آنها می‌گیرم، متمرکز کنم. زیرا احساس می‌کنم اگر مورد هدف قرار گرفته ام، به دلیل آن بوده است که یک زن موفق در زمینه کاری خودم بوده‌ام. ضمن اینکه این کار شاید باعث شد من حتی معروف‌تر از قبل شوم.»
«مروه السلحدار» درباره اینکه چگونه ناخدا شد نیز گفته است: «من همیشه دریا را دوست داشتم. بعد از اینکه برادرم در آکادمی فناوری علوم و حمل و نقل دریایی مصر ثبت نام کرد، هر چند که فقط مردان اجازه ثبت نام در این آکادمی را داشتند، من نیز اقدام کردم و توانستم مجوز لازم برای ثبت نام را از حسنی مبارک که در آن زمان رئیس جمهوری مصر بود، بگیرم. با این حال در تمام مراحل تحصیل با نگاه زن ستیزانه مواجه بودم. در کشتی همه کسانی که کار می‌کردند، مردان مسنی بودند که نگاهی تحقیرآمیز به زنان داشتند. برای همین سخت بود بتوانم در آن جمع حضور داشته باشم. غلبه بر چنین شرایطی واقعاً دشوار بود.» او همچنین می‌گوید: «در جامعه مصر هنوز تصور اینکه دختری برای طولانی مدت در کنار خانواده خود نباشد و در دریا کار کند، دشوار است. اما وقتی کاری را دوست دارید، نیازی به تأیید دیگران نیست و باید آن را انجام دهید.»‌‌

کپی