اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
«ایران» از قرمز شدن استان‌ها گزارش می‌دهد

تهران زیر فشار سنگین ویروس انگلیسی!

تهران زیر فشار سنگین ویروس انگلیسی!
فریبا خان احمدی خبرنگار

تهران بعد از چهار ماه قرار گرفتن در وضعیت نارنجی و سپس زرد کرونایی امروز از نوار قرمز عبور کرد و به‌طور رسمی وارد پیک چهارم کرونا شد.

آخرین بار 11 آذرماه بود که تهران از وضعیت قرمز کرونا خارج شده بود. این ویروس در حالی در 42 شهرستان قرمز کرونایی خیز تندی برداشته که تنها در فاصله روزهای 14 و 15 فروردین تعداد موارد فوتی 31 درصد افزایش داشته است. گفته می‌شود سوشه بریتانیایی ویروس کرونا در بیمارستان‌های کشور جولان می‌دهد و اغلب بستری‌ها به ویروس انگلیسی آلوده شده‌اند. این در حالی است که طبق اعلام نظر رؤسای بیمارستان‌ها و اپیدمیولوژیست‌ها هم‌اکنون تهران و اغلب شهرستان‌های کشور در حالی وارد فاز تهاجمی شده‌اند که هنوز تأثیر سفرهای نوروزی در آمار جانباختگان کرونا طی روزهای آتی مشخص می‌شود و با توجه به افزایش فعلی موارد مبتلایان از دو هفته دیگر افزایش فاحشی را در تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا شاهد خواهیم بود. 
البته هشدارهای بهداشتی و نگرانی از چرخش ویروس انگلیسی در همه استان‌ها از چند روز مانده به تعطیلات نوروزی داده شده بود اما باز هم پروتکل‌شکنان این هشدارها را جدی نگرفتند، سفرهای نوروزی به راه بود و بساط پروتکل‌شکنان نیز به راه‌تر. به‌طوری که میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نوروز به زیر 55 درصد سقوط کرد و 15 هزار بیمار کرونا مثبت بین شهرها جابه‌جا شدند. حالا با گذشت کمتر از سه ماه منحنی شیوع کرونا به نقطه‌ای رسیده که عدد و رقم‌هایش با شیب تندی پیشروی می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود ویروس جهش‌یافته کرونا از عادی‌انگاری‌ها و سفرهای نوروزی و دورهمی‌های خانوادگی در جان‌ها رخنه کرده و موج چهارم با طغیان ویروس بریتانیایی در کشور سهمگین‌تر از سه موج قبلی باشد.  تحلیل وزیر بهداشت نیز بر این است که موج چهارم کرونا یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا خواهد بود و نظام سلامت دوران پرچالشی را پیش‌رو دارد.
وضعیت در تهران به حدی بحرانی شده که روزانه نزدیک به 6 هزار بیمار به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تهران مراجعه می‌کنند که تنها هزار نفرشان بستری می‌شوند.  معاون درمان وزارت بهداشت دستور به تعطیلی جراحی‌های غیر‌اورژانسی داده و ستاد مقابله با کرونا در تهران از رؤسای بیمارستان‌ها درخواست کرده تعداد تخت‌های بستری را توسعه دهند. 
از سوی دیگر امروز اعضای ستاد مقابله با کرونا در تهران در جلسه‌ای اورژانسی با استانداری درباره وضعیت قرمز پایتخت تصمیم‌گیری کردند تا بدین ترتیب محدودیت‌های کرونایی را مجدداً به پایتخت بازگردانند. 
آنطور که معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران پیش از این به «ایران» اعلام کرده بود؛ تصمیمات در شرایط قرمز شامل منع تردد و فعالیت مشاغل گروه ۳ و ۴، دورکاری ادارات به شکل یک سوم حاضر در محل کار و دو سوم در منزل و کاهش ساعت کاری و... است.  در همین زمینه معاون استاندار تهران نیز با اشاره به شرایط قرمز تهران اعلام کرده است؛ در ادارات با کار ضروری حداکثر تا ۵۰ درصد و ادارات با کار غیرضروری حداکثر تا ۳۰ درصد می‌توانند کارمندان را به صورت حضوری به‌کار بگیرند. به گفته غلامرضا عباس‌پاشا؛ اجرای مصوبات ستادملی مقابله کرونا لازم‌الاجراست و بر همین اساس اجرای شرایط شهرهای قرمز به تمامی دستگاه‌های استان تهران ابلاغ شده و بر اجرای آن نیز نظارت خواهد شد.
موارد بستری اغلب به سوشه بریتانیایی ویروس کرونا مبتلا هستند
گزارش‌های ستاد مقابله با کرونا در تهران نشان می‌دهد؛ در تهران نسبت به دو هفته گذشته موارد سرپایی، بستری و فوت بین ۵۰ الی ۷۰ درصد افزایش داشته است. با این حال رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح دانشوری به «ایران» می‌گوید بیش از 90 درصد موارد بستری در بیمارستان‌های تهران از سوشه بریتانیایی ویروس بوده و تهران به عنوان قلب اپیدمی کشور روزهای بسیار سختی را در پیش دارد.  علیرضا ناجی می‌افزاید: در تهران نیاز است ظرفیت تخت‌های بستری را افزایش دهند. با وجود این هر اندازه هم ظرفیت‌ها زیاد شود و هر چند تا بخش غیر‌کرونایی نیز تعطیل شود همچنان بلافاصله از بیمار کرونایی پر می‌شوند. مشکل تخت در تهران بسیار جدی است و تخت خالی برای بستری بیماران کووید19 وجود ندارد. ما روند خوبی را در تهران پیش‌بینی نمی‌کنیم.
به گفته ناجی؛ به غیر از انگلستان که پایش‌های ژنتیکی بسیار مناسبی انجام می‌دهد سایر کشورها حتی امریکا نیز نمی‌تواند کار پایش ژنتیکی ویروس را انجام دهد. ممکن است ارتباط با هر کشوری باعث انتقال واریانت‌های مختلف شود. این در حالی است که در ایام عید بدون توجه به وضعیت قرمز کرونایی در ترکیه رفت‌ وآمدهای زیادی به این کشور انجام شد و امکان دارد جهش‌های آفریقایی و برزیلی نیز به ایران هم منتقل شده باشد. در هر حال شرایط بسیار بالایی از اپیدمی مربوط به کووید19 را در کشور داریم و نیازمند این است که علی‌رغم همه مشکلات اقتصادی شهرهای قرمز لاک‌ داون شوند.
 
 
---
 
7 استان در منطقه قرمز
بررسی داده‌های اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد، ایران در هفته دوم بهمن ماه هیچ شهر قرمز کرونایی نداشت و حالا با گذشت کمتر از دو ماه به نقطه‌ای رسیده که شاهد کاهش ۹۰ درصدی شهرهای آبی در کشور هستیم. در نقطه مقابل اما، شهرهای قرمز و نارنجی بیش از 90 درصد افزایش داشته‌اند. علاوه بر تهران و مطابق جدیدترین رنگ‌بندی شهرها همچنین 42 شهرستان شامل هفت مرکز استان از امروز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند. وضعیت در کرج، اصفهان، شیراز، ایلام، شهر کرد و زنجان نیز قرمز اعلام شده است. همچنین ۵۴ شهرستان از جمله ۶ مرکز استان اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد از 15 فروردین نارنجی شدند. بنابر اعلام اپلیکیشن ماسک، موج چهارم کرونا با سرعت در حال پیشروی از نیمه غربی به سمت نیمه شرقی کشور است و هم‌اکنون ۸۸ شهرستان قرمز، ۱۳۹ شهرستان نارنجی، ۱۹۸ شهرستان زرد و ۲۳ شهرستان آبی هستند.
 
 
 مشروح این گزارش را فردا(سه شنبه 17 فروردین) در صفحه اجتماعی روزنامه «ایران» بخوانید.
 
کپی