اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

تعطیل شدن یکی از واحدهای بازداشتگاه گوانتانامو

تعطیل شدن یکی از واحدهای بازداشتگاه گوانتانامو

ارتش آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد، یکی از واحدهای پیش‌تر سری به نام "کمپ ۷" در داخل بازداشتگاه خلیج گوانتانامو تعطیل شده و زندانیان به تأسیسات دیگری در این پایگاه آمریکا در کوبا منتقل شده‌اند.

 به نقل از اسپوتنیک، طبق بیانیه‌ای از فرماندهی جنوبی آمریکا در میامی، زندانیان کمپ ۷ "در تلاش برای افزایش کارایی و اثربخشی عملیاتی"، به کمپ ۵ -تأسیساتی در مجاورت مکانی که دیگر زندانیان پایگاه سکونت دارند- منتقل شدند.

در این بیانیه آمده است: فرمانده فرماندهی جنوبی آمریکا این تقویت را که موجب افزایش کارایی و اثربخشی عملیاتی خواهد شد، انجام و در عین حال هزینه عملیاتی را کاهش داد. این تعدیل به حفاظت نیروها، ایمنی یا مأموریت تأمین امنیت، مراقبت حقوقی و بشری و بازداشت زندانیان در گروه ویژه خلیج گوانتانامو، خدشه‌ای وارد نمی‌کند.

طبق گزارشی از آسوشیتدپرس، مقامات پیش‌تر گفته بودند که تقریباً ۱۴ نفر در کمپ ۷ بازداشتگاه جنوب شرقی کوبا مستقر هستند.

وجود کمپ ۷ که با عنوان "کمپ پلاتینوم" نیز شناخته می‌شود، بعد از راه‌اندازی در سال ۲۰۰۶ به مدت ۲ سال مخفی نگه داشته شد. این کمپ "زندانیان ارزشمند ویژه" زندان را شامل می‌شود. یکی از زندانیان کمپ ۷ به نام "گولد حسن دوراد"، شهروند سومالی گفته است زندانیان این کمپ هر روز در سلول‌های زندان خود تحت شکنجه روانی قرار می‌گیرند.

به گفته فرماندهی جنوبی آمریکا، این کمپ در توافقی با سیا، تحت اداره ارتش قرار داشت و انتقال زندانیان نیز تحت نظارت آژانس‌های اطلاعاتی انجام می‌شد.

به دنبال جنگ با ترور در سال ۲۰۰۱، زندانی برای تروریست‌های بین‌المللی در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در ساحل خلیج گوانتانامو کوبا ساخته شد. گروه‌های حقوق بشری و سازمان‌های بین‌المللی ضمن ادعای نقض حقوق بشر و سوء‌رفتار با زندانیان در این زندان، مدت زیادی است که خواستار تعطیلی آن هستند./ ایسنا

کپی