اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

با واکسن اسپوتنیک لایت خطر ابتلا به کرونا نصف می‌شود

با واکسن اسپوتنیک لایت خطر ابتلا به کرونا نصف می‌شود

مدیر مرکز ملی به نام گامالیا در گزارش گفت؛ "نسخه سبک" واکسن کرونا ویروس اسپوتنیک وی (اسپوتنیک لایت) خطر ابتلا به عفونت این بیماری را به نصف کاهش می‌دهد.

 الکساندر گینتسبورگ، مدیر مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا  در روسیه گفت"اگر گزینه اسپوتنیک لایت، که گزینه سبکتری نسبت به اسپوتنیک وی است، به طور جداگانه و بدون واکسیناسیون دوم استفاده شود این امکان را می دهد که ابتلای بیمار را به این عفونت 50 درصد یا حتی 60 درصد کاهش دهد."

وی افزود که استفاده از "اسپوتنیک وی" امکان تخلیه بیمارستان های پزشکی را از وجود حجم زیادی از افراد بیمار فراهم می کند.

پیش از این الکساندر گینتسبورگ، مدیر مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا اعلام کرد این موسسه علمی سازوکاری را برای به روز کردن واکسن ویروس کرونا ایجاد کرده است.

در اوت سال 2020 ، وزارت بهداشت روسیه  اولین واکسن در جهان را برای پیشگیری از کووید 19 را  ثبت کرد که توسط مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا تولید شده واسپوتنیک وی نام دارد.

این واکسن بر اساس پلتفرم آزمایش  شده ناقلین آدنو ویروس انسانی  ساخته شده است. همچنین در روسیه واکسن های "EpiVacCorona" ساخت مرکز "وکتور" و واکسن  "KoviVak" از مرکزی به نام چوماکوف، .ابسته به آکادمی علوم روسیه ثبت شده اند./ اسپوتنیک

صدور مجوز واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال با واکسن روسی کرونا

«اسپوتنیک لایت» گزینه روسی برای واکسیناسیون عمومی روسیه

آزمایش بالینی واکسن "اسپوتنیک لایت" در روسیه آغاز شد

 

کپی