اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

خریداری ۲۲۶ نسخه خطی توسط کتابخانه ملی

خریداری ۲۲۶ نسخه خطی توسط کتابخانه ملی

رئیس گروه فراهم‌آوری خطی اداره کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی از خرید ۲۲۶ نسخه خطی در سال ۱۳۹۹ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سمیرا خسروی درخصوص خریدهای نسخ خطی کتابخانه ملی در سال ۱۳۹۹ گفت: کتابخانه ملی در این سال ۲۲۶ نسخه خطی خریداری کرد که نسبت به سال ۹۸ که ۱۸۰ نسخه خطی خریداری شده بود، شاهد رشد خرید نسخ خطی بودیم.

او در تشریح مهم‌ترین خرید این نسخ خطی بیان کرد: نسخه خطی «مثنوی» کتابت‌شده در سال ۹۷۷ هجری قمری به همراه نسخه خطی «مفاتیح الاعجاز - شرح گلشن راز» و نسخه خطی «برهان قاطع» از نفیس‌ترین نسخ خطی خریداری‌شده در سال گذشته است.

خسروی ادامه داد: همچنین در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ نسخه خطی دیوان حافظ بسیار ارزشمندی از سوی کتابخانه ملی خریداری شد.

او در تشریح این نسخه خطی نفیس اظهار کرد: این دیوان حافظ یک نسخه خطی سلطنتی به خط عیشی در سده دهم هجری و با تصاویر مینیاتور و مزین به مهرهای سلطنتی است‌. کاغذ این دیوان از جنس کاغذ دولت‌آبادی است و به نثر نستعلیق عالی کتابت شده است.

خسروی افزود: این نسخه خطی دیوان حافظ دارای یادداشت‌هایی از فرزند اکبرشاه است. نکته حائز اهمیت در این نسخه خطی این است که قرائت این دیوان با قرائت‌های دیگر دیوان‌های حافظ که مشهور نیز هستند، متفاوت است.

او در پایان خاطرنشان کرد: خرید نسخ خطی از سوی کتابخانه ملی در راستای حفظ آثار فرهنگی ایرانی اسلامی و غنابخشی به گنجینه مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی است که زمینه تحقیق را برای پژوهشگران و محققان فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید

کنسرسیوم ملی خریداری نسخ خطی راه اندازی شود

کپی