اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

گزینه‌های پیش روی رژیم صهیونیستی برای مقابله با حکم دادگاه لاهه

گزینه‌های پیش روی رژیم صهیونیستی برای مقابله با حکم دادگاه لاهه

دولت رژیم صهیونیستی سناریوها و گزینه‌هایی را که برای مقابله با حکم دیوان کیفری بین الملل برای تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی این رژیم در اراضی فلسطینی پیش رو دارد، بررسی می‌کند.

 روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت، رژیم صهیونیستی برای رویارویی با حکم دیوان کیفری بین الملل برای تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی این رژیم در اراضی فلسطین سه گزینه پیش رو دارد: اول اینکه تحقیقات داخلی را آغاز کند. مسئولان اسرائیلی معتقدند که این گزینه برای اسرائیل بهتر است اما نگرانی درباره این است که این اقدام اذعان به صلاحیت این دادگاه است و در این صورت از اسرائیل خواسته می‌شود هر شش ماه گزارشی را درباره تحقیقات به این دادگاه ارائه کند.

گزینه دوم این است که تل‌آویو به هیچ چیزی پایبند نباشد. در این صورت پیش‌بینی می‌شود که دادگاه تحقیقات فوری را علیه رژیم صهیونیستی به دلیل ارتکاب جنایت‌های جنگی آغاز کند و در چنین وضعیت حساسی این رژیم خود را در معرض محاکمه و صدور حکم جلب علیه مسئولان ارشد این رژیم قرار می‌دهد.

روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: احتمال سوم این است که تل‌آویو خواهان به تأخیر انداختن پاسخ به دادگاه به دلیل اوضاع سیاسی و عدم وجود دولت جدید شود. اسرائیل می‌تواند پاسخ را به مدت یک ماه به تأخیر بیندازد. این مسئله امکان پذیر است و دیگر لازم نیست صلاحیت دادگاه را به رسمیت بشناسد.

در این راستا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی فردا (سه‌شنبه) جلسه‌ای را برای بررسی این گزینه‌ها و پاسخ به دادگاه لاهه با حضور بنی گانتس، وزیر جنگ این رژیم و گابی اشکنازی، وزیر خارجه این رژیم به همراه دیگر مسئولان ارشد حضور خواهند داشت.

دیوان کیفری بین الملل به این رژیم تا نهم آوریل مهلت داده به درخواست دادگاه برای انجام تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی در اراضی فلسطینی پاسخ دهد./ ایسنا

کپی