اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

تمرینی برای «پاسپورت کووید»
دیدار فینال جام اتحادیه فوتبال انگلیس در ورزشگاه ومبلی لندن با حضور هشت هزار تماشاگر برگزار خواهد شد. منچستر سیتی و تاتنهام ۲۵ آوریل در دیدار نهایی باهم روبه‌رو می‌شوند. این مسابقات تمرینی برای استفاده از «پاسپورت کووید» است که نشان می‌دهد فرد واکسینه شده، یا جواب آزمایش کرونای او منفی است یا به‌طور طبیعی نسبت به این بیماری ایمنی دارد.
 
 
---
 
پیام ولیعهد از حصر خانگی
شاهزاده حمزه بن حسین، برادر «عبدالله دوم» شاه اردن و ولیعهد پیشین این کشور شنبه شب با انتشار فیلم ضبط شده، حصر خانگی خود را تأیید کرد.
شاهزاده اردنی اعلام کرد، روز شنبه بیانیه ارتش به دستم رسیده و از من خواسته شده دست به اقدامی نزنم که امنیت و ثبات کشور آسیب ببیند. وی گفت: دیگر تقاضای ارتش این بوده است که با مردم ارتباط نداشته باشم و با آنان سخنی نگویم. حمزه بن حسین، ولیعهد سابق اردن به همراه شماری چند از دیگر اعضای خانواده سلطنتی و مقام‌های سابق این کشور با اتهام تلاش برای کودتا علیه ملک عبدالله، پادشاه اردن رو‌به‌رو هستند.
 
 
---
 
واکسن به‌جای سلاح
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنان خود به مناسبت عیدپاک بر ضرورت توزیع عادلانه واکسن کرونا بویژه درمیان کشورهای فقیر تأکید کرد وگفت: کشورها به‌جای صرف کردن هزینه‌های هنگفت خرید تسلیحات نظامی، این هزینه‌ها را برای ساخت و توزیع واکسن کرونا در جهان هزینه کنند.
 
 
 
---
اعتراض تخم‌مرغی در میانمار
مخالفان حاکمیت نظامی در میانمار امروز( یکشنبه) تخم‌مرغ عید پاک را تبدیل به سمبل اعتراضات‌شان کرده و بعد از گذراندن شبی همراه با مراسم‌ روشن کردن شمع به یاد کشته‌های اعتراضات ضد کودتای اول فوریه (13 بهمن 99 )، تصاویری از تخم‌مرغ‌های حاوی شعارهایشان منتشر کردند.
 
---
 
رژه طلایی فراعنه در قاهره
اجساد مومیایی ۱۸ پادشاه و 4 ملکه مصر باستان در رژه‌ای پرزرق‌ و برق از موزه مصر در میدان التحریر قاهره به موزه ملی تمدن مصر منتقل شد. این مراسم مجلل با عنوان «رژه طلایی» فراعنه انجام گرفت؛ در این مراسم پرخرج و پرزرق‌ و برق ۲۲ مومیایی (۱۸ پادشاه و4 ملکه) از موزه نئوکلاسیک مصر به نمایشگاه جدیدی انتقال یافتند که در فاصله ۵ کیلومتری محل پیشین قرار دارد. این مومیایی‌ها تحت تدابیر شدید امنیتی و به‌گونه‌ای که با جایگاه و منزلت پادشاهی همخوانی دارد به موزه جدید ملی تمدن مصر منتقل شدند. گفته می‌شود  برگزاری این مراسم مجلل چند میلیون دلار هزینه برده است؛ هر مومیایی سوار بر وسیله‌ای نقلیه با دکوراسیون ویژه حمل و منتقل شد. مومیایی‌ها برای حفاظت بهتر در جریان این انتقال در جعبه‌های ویژه نیتروژن قرار داده شده بودند.
کپی