اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
توضیحات سخنگوی سپاه درباره نامزد نظامی انتخابات

رمزگشایی از «تخلف» سعید محمد

رمزگشایی از «تخلف» سعید محمد

سعید محمد امروز هم برای دومین روز متوالی مهمان سرخط خبرهای سیاسی ایران بود و اینکه دلیل کنار رفتن او از فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران چه بوده است؟

 روز شنبه بود که سخنان یدالله جوانی، معاون سیاسی دفتر نمایندگی رهبری در سپاه  دلیل «منفک» شدن سعید محمد از فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) را تخلف او خواند و این اظهار نظر خبرساز شد. ساعاتی بعد از انتشار این سخنان توسط خبرگزاری فارس، دفتر سعید محمد در اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب این سخنان تأکید کرد که چنین موضوعاتی باید توسط سخنگوی سپاه پاسداران عنوان شود و سردار یدالله جوانی در چنین جایگاهی نیست. روز شنبه این دو اظهارنظر همزمان حجم وسیعی از واکنش‌ها و تحلیل‌های سیاسی را در پی داشت.
امروز اما سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه در این رابطه مستقیماً اظهارنظر کرد و گفت تخلفی از طرف سعید محمد رخ نداده است. او در گفت‌و‌گویی با پایگاه خبری «رویداد 24» در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا تخلفی از سوی سعید محمد صورت گرفته بوده یا خیر، توضیح داده است: «ما می‌گوییم هر‌کس می‌گوید تخلف بوده باید متقن و دقیق بگوید چه تخلفی بوده است. برداشت یک معاون سپاه این بوده که تخلف صورت گرفته، اما نظر رسمی سپاه ممکن است این نباشد. شاید برداشت آقای جوانی این بوده؛ ممکن هم هست آقای جوانی اصل حرفش را تکذیب کند.» او در بخش دیگری از سخنانش گفته که «برداشت آقای جوانی این بوده که به دلیل تخلفات انتخاباتی ایشان کنار گذاشته شده و برداشت ایشان محترم هم هست ولی برداشت من ممکن است متفاوت باشد.» سردار رمضان شریف تأکید کرده است: «آدم‌هایی که در حوزه کاری خود مسئولیت دارند حرف می‌زنند و مسئولیت حرف‌هایشان هم به‌عهده خودشان است.» وی افزوده است: «وقتی سخنگو چیزی را اعلام کند به اسم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثبت می‌شود، ولی اگر یک معاون موضع‌گیری کند الزاماً موضع سپاه نیست.» رمضان شریف همچنین افزوده است: «موضع رسمی سپاه این است که سپاه از هیچ کاندیدایی حمایت نکند. و باز تأکید می‌کنم هرکس هم مسئول حرف خودش است.»
ساعاتی پس از انتشار این مصاحبه، خبرگزاری فارس هم توضیحاتی از قول یدالله جوانی، معاون سیاسی دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در سپاه منتشر کرد. سردار جوانی در این توضیحات تأکید کرده است: «نظر به برداشت‌های نادرست و بعضاً سوءاستفاده برخی رسانه‌های داخلی و خارجی از پاسخ اینجانب به سؤال خبرنگار فارس درباره فعالیت‌های انتخاباتی برادر پاسدار دکتر سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی حضرت خاتم‌الانبیا(ص) که در مسئولیت‌های گذشته، زحمات ارزشمندی کشیده‌اند به آگاهی می‌رساند؛ همچنان‌که از متن مصاحبه برمی‌آید، تخلف مورد اشاره، صرفاً بروز رفتارهای سیاسی- انتخاباتی بوده که مغایر با مقررات جاری سپاه است.» 
 
کپی