اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

آزادی برخی محکومان امنیتی آبان ۹۸ و یک فعال رسانه

آزادی برخی محکومان امنیتی آبان ۹۸ و یک فعال رسانه

برخی محکومان امنیتی حوادث آبان ۹۸ در دوره تحول خواهی و حبس زدایی، مشمول عفو و آزادی شدند.

در میان این افراد یک فعال رسانه‌ای هم وجود دارد.

از عفو‌های متنوع و گسترده‌ای که تا امروز انجام شده؛ عفوی است که رهبر معظم انقلاب آبان ۹۸ به مناسبت سالروز میلاد پیامبر اعظم (ص) تایید کردند و شامل عفو تخفیف مجازات سه هزار و ۵۵۲ نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب‏، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و تعزیرات حکومتی شد.
‏ همچنین در این فرآیند ۳۲ نفر از افراد دارای محکومیت امنیتی از جمله اهالی رسانه و برخی دانشجویان نیز مشمول آزادی و تخفیف مجازات شدند.
امسال نیز همزمان با سالروز میلاد امام زمان (عج) و ۱۲ فروردین سالروز جمهوری اسلامی، رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات یک هزار و ۸۴۹ تن از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، ‏ سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند.
در ادامه رئیس دستگاه قضا نیز به مناسبت این ایام فرخنده در نامه‌ای به رهبر انقلاب پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات این محکومان را که از سوی کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی قوه قضائیه واجد شرایط تشخیص داده شده اند، ارائه کرد که البته این پیشنهاد نیز مورد موافقت رهبر انقلاب قرار گرفت.

عفو و آزادی زندانیان امنیتی

در پانزدهمین مرحله آزادی زندانیان در قالب عفو دوره اخیر، "آزادی زندانیان امنیتی" هم وارد مرحله سوم در طول یکسال و چندماه گذشته شد و اقداماتی همچون تفکیک جرایم سیاسی و امنیتی از یکدیگر و همچنین ابلاغ سند امنیت قضایی انجام شد که از مهمترین مصادیق مهم "تحول خواهی" در دستگاه قضا محسوب می‌شود.
این رویکرد همچنان نسبت به زندانیان امنیتی همچنان ادامه دارد و برخی زندانیان امنیتی که در دوره‌های قبل مشمول عفو نمی‌شدند، در دوره تحول برای اولین بار از این امتیاز بهره‌مند شدند و اسامی آن‌ها در فهرست زندانیان واجد شرایط عفو قرار گرفت که در میان آن‌ها نام برخی از فعالان رسانه‌ای و خبرنگاران و دستگیرشدگان اعتراضات آبان و معترضان به سرنگونی هواپیمای اوکراینی نیز دیده می‌شوند؛ بنابراین گزارش رئیس قوه قضاییه دو سال پیش در آغاز فعالیت خود در مجموعه عدلیه، اول از همه بر سیاست حبس زدایی و کاهش آمار جمعیت کیفری تاکید کرد و گفت که تغییر، اصلاح و بازگشت محکومان به زندگی، مهمترین رکن کاهش جرائم و آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.
سیاست‌های دستگاه قضا مبتنی بر بررسی وضع زندانیان تدوین شد و اجرای این سیاست در همان روز‌ها کلید خورد تا زندانیان واجد شرایط آزادی، عفو یا تخفیف مجازات در زندان‌های سراسر کشور شناسایی شوند.
تا امروز چندین دوره عفو، تخفیف مجازات و آزادی زندانیان انجام شده و همچنان ادامه دارد و تاکنون محکومان زیادی در اعیاد مذهبی و ملی مشمول عفو، تخفیف مجازات و آزادی شده اند./صداوسیما

مریم سامقانی و امین صفاری از جمله محکومان امنیتی که مورد عفو رهبری قرار گرفتند

مریم سامقانی و امین صفاری از محکومان امنیتی هستند که در لیست عفو نیمه شعبان و ۱۲ فروردین ماه قرار دارند.

در آستانه سالروز ولادت حضرت ولی‌عصر (عج) و ۱۲ فروردین سالروز جمهوری اسلامی ایران، رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات ۱۰۰ نفر از محکومین امنیتی موافقت کردند که مریم سامقانی، فعال مدنی، فرزند اسماعیل و امین صفاری، فرزند باقر از دراویش گنابادی از جمله افراد مطرح در این لیست هستند.

پیش‌تر نیز در سال ۹۹ در مناسبت‌های مختلف به درخواست رئیس قوه قضائیه از مقام معظم رهبری تعدادی از محکومان امنیتی در کنار سایر محکومان، مشمول عفو یا تخفیف مجازات شدند.

عفو محکومان امنیتی در ادامه اقداماتی همچون تفکیک جرایم سیاسی و امنیتی و ابلاغ سند امنیت قضائی و اجرای برنامه تحول قضائی از جمله مصادیق مهم تحول خواهی در قوه قضائیه محسوب می‌شوند./ایلنا

کپی