اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

ثبت 7 مرگ ناشی از واکسن آسترازنکا در بریتانیا

ثبت 7 مرگ ناشی از واکسن آسترازنکا در بریتانیا

۳۰ مورد لختگی خون در میان ۱۸ میلیون شهروند بریتانیایی که واکسن آسترازنکا زده‌اند در حالی ثبت شده که در 7 مورد از آنها به مرگ انجامیده است. آژانس دارویی بریتانیا نرخ خطر را بسیار ناچیز دانسته و از مردم خواسته به واکسن اعتماد کنند.

۱۸ میلیون و ۱۰۰ هزار بریتانیایی واکسن آسترازنکا زده‌اند که هفت نفرشان بر اثر عوارض ناشی از لخته شدن خون جان باخته‌اند.
آژانس دارویی بریتانیا اما تاکید می‌کند که این رقم بسیار ناچیز است و نباید به معنای خطرناک بودن واکسن تلقی شود.

تا ۲۴ ماه مارس، ۳۰ مورد لخته شدن خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا در بریتانیا به ثبت رسیده که ۲۲ مورد آن لختگی در عروق مغزی بوده است. در هشت مورد بقیه ، بیماران از  ترومبوزهای دیگر یا کمبود پلاکت‌های خون رنج برده‌اند. تا کنون هیچ نمونه‌ای از لخته شدن خون پس از دریافت واکسن بیون‌تک-فایزر مشاهده نشده است.

آژانس دارویی بریتانیا MHRA تکرار کرده که مزایای واکسن "به طور قابل توجهی" از خطرات و مضرات آن بیشتر است و از مردم خواسته به واکسیناسیون اعتماد داشته باشند. در توصیه این آژانس به شهروندان یادآوری شده که واکسن، تنها روش کارآمد برای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از کروناست.

اما آلمان و هلند، تصمیم گرفته‌اند که واکسن آسترازنکا تا اطلاع ثانونی برای افراد زیر ۶۰ سال استفاده نشود. وزیر بهداشت هلند اعلام کرده که پنج مورد لختگی خطرناک خون پس از تزریق آسترازنکا نزد زنان ۲۵ تا ۶۵ سال مشاهده شده که در یک مورد به مرگ انجامیده است.

هوگود یونگ تاکید کرده که تعلیق تزریق آسترازنکا در هلند یک اقدام احتیاطی است تا نظر نهایی آژانس دارویی اروپا اعلام شود. بر همین اساس، برنامه واکسیناسیون ۱۰هزار نفر از کارکنان بخش درمان هلند که زیر ۶۰ سال سن دارند، عجالتا به تعویق افتاده است.

دولت آلمان روز سه‌شنبه ۳۰ مارس تصمیم گرفت که آسترازنکا تنها برای افراد بالای ۶۰ سال استفاده شود. انتظار می‌رود آژانس یاد شده تا چهارشنبه هفتم آوریل در باره ایمنی این واکسن بیانیه بدهد.

روز جمعه دوم آوریل، مقامات بهداشتی فرانسه نیز از دو مورد جدید لختگی خطرناک خون و دو مرگ تازه پس از تزریق آسترازنکا خبر دادند. تا کنون ۱۲ نمونه لخته شدن خون بین شهروندان فرانسوی واکسینه شده به ثبت رسیده و مجموعا چهار نفر در پی ترومبوز درگذشته‌اند.

آژانس دارویی فرانسه نیز تاکید کرده که میزان خطر و عوارض واکسن بسیار ناچیز است و شهروندان نباید نگران باشند. فرانسه با ورود به موج سوم کرونا، از روز شنبه سوم آوریل یک قرنطینه چهارهفته‌ای با محدودیت‌ها و مقررات بسیار سختگیرانه را اعمال می‌کند./ دویچه وله

علت تعلیق پی در پی واکسن آسترازنکا در اروپا لخته شدن خون است یا دعوای سیاسی؟

اداره دارویی اروپا: مزایای تزریق واکسن آسترازنکا بیشتر از خطرات آن است

گزارش موارد دیگری از عوارض شدیدِ تزریق واکسن آسترازنکا در دانمارک

۳۰ دریافت کننده واکسن آسترازنکا در انگلیس دچار لختگی خون شدند

آسترازنکا: ترومبوز و آمبولی پس از واکسیناسیون بسیار کم است

مرگ داوطلب واکسن آسترازنکا در دانمارک به علت لختگی خون

 

 

 

کپی