اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

پرچم امریکا نیمه افراشته شد
به‌دنبال کشته شدن یک افسر پلیس در جریان حمله به کنگره امریکا جو بایدن دستور داد پرچم‌های امریکا بر فراز کاخ سفید را به حالت نیمه افراشته در آورند. یک خودرو در روز جمعه بدون توجه به اخطارهای پلیس از سد نگهبانی ساختمان کنگره عبور کرد و دو پلیس را زیر گرفت که یکی از آنها در اثر شدت جراحات وارده درگذشت. ویلیام اوانس از ۱۸ سال پیش در پلیس کاپیتول کار می‌کرد. این خودرو با شلیک گلوله متوقف شد. دیگر مأمور پلیس که مجروح شده بود، در حال حاضر در بیمارستان به سر می‌برد و وضعیت او وخیم گزارش شده است.
 
 
 
---
مرگ 7 نفر بعد از آسترازنکا
آژانس نظارت بر دارو و تولیدات بهداشتی در بریتانیا تأیید کرده که هفت نفر پس از دریافت واکسن آکسفورد-آسترازنکا در نتیجه نوع غیرمعمولی از لخته‌شدن شدن خون در این کشور جان باخته‌اند. در پی تزریق این واکسن بریتانیایی-سوئدی در سطح کشور ۳۰ مورد لخته خون هم مشاهده شده است. اداره امور دارویی بریتانیا در گزارش هفتگی خود اعلام کرد که این رقم ۲۵ مورد بیشتر از آن چیزی است که پیش از این ثبت شده بودند. تا ۲۴ مارس سال‌جاری (کمتر از دو هفته پیش) ۱۸ میلیون نفراین نوع واکسن کرونا را در بریتانیا دریافت کردند.
 
 
 
---
51 کشته در حادثه ریلی تایوان
عملیات نجات مسافران قطار تایوانی که در تونل از خط خارج شده بود، پایان یافت اما همچنان احتمال افزایش آمار قربانیان سانحه وجود دارد. قطار سریع‌السیر تایوانی که حدود ۵۰۰ مسافر داشت پس از برخورد با یک وانت‌بار در تونل که به روی ریل لغزیده بود، از خط خارج شد، رخدادی که دست‌کم ۵۱ کشته و ۱۴۶ مجروح بر جای گذاشت. تصاویری که از این حادثه منتشر شده است، نشان می‌دهد برخی واگن‌ها مچاله شده‌اند و همین امر عملیات نجات مسافران را دشوار کرده بود.
 
 
 
---
دادگاه روسیه توئیتر را جریمه کرد
دادگاهی در روسیه شرکت توئیتر را به‌ خاطر حذف نکردن پست‌هایی که از نگاه مسکو ممنوع بوده است، حدود ۱۱۷ هزار دلار جریمه کرد. این پرونده‌ها مربوط به پست‌هایی است که ماه ژانویه در شبکه‌های اجتماعی به‌ دنبال بازداشت آلکسی ناوالنی، چهره سرشناس مخالف کرملین، منتشر شد و در آن مردم به اعتراض فراخوانده شده بودند. فیس‌بوک و یوتیوب نیز پرونده‌های مشابهی در دادگاه‌های روسیه دارند.
 
 
 
---
توقیف کشتی دردسرساز
کشتی باری اور گیون که یک هفته تمام کانال سوئز را بست و مانع عبور صدها کشتی شد، توقیف شد؛ زیرا مسئولان کانال سوئز یک میلیارد دلار خسارت خواسته‌اند و تا زمانی که توافقی در این زمینه حاصل نشده، این کشتی اجازه ادامه حرکت در مسیر خود را ندارد.
اسامه ربیع، رئیس اداره امور کانال سوئز به روزنامه دولتی الاهرام مصر گفت: «زحمت و کار زیادی برای نجات کشتی هزینه کردیم و درآمد روزانه خود را از دست دادیم. بنابراین باید به ما خسارت پرداخت شود.»
هم‌اکنون کشتی اور گیون در دریاچه‌ای میان بخش شمالی و جنوبی کانال سوئز لنگر انداخته است. اداره امور کانال سوئز ادعای خسارت روزانه میان ۱۴ تا ۱۵ میلیون دلار در روز را دارد. علاوه بر این شرکت صاحب کشتی باید هزینه بیرون کشیدن کشتی ۴۰۰ متری از گل‌ولای را بپردازد.
کپی