اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد

جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای نقض قرنطینه مبتلایان در عید

جریمه ۲۰۰ هزار تومانی  برای نقض قرنطینه مبتلایان در عید

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد: متأسفانه بیش از ۱۵ هزار کرونا مثبت در این ایام نقض قرنطینه کردند که کد ملی آنها مشخص است و به مراجع قانونی اطلاع دادیم و به ازای هر روز ۲۰۰ هزارتومان جریمه می‌شوند و برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

 به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: گرچه از کسانی که سفر رفته‌اند گلایه داریم، اما به آنها خسته نباشید می‌گوییم. امروز ما آخرین وضعیت بیماری در دنیا و ایران را مرور کردیم. با  پیش‌بینی‌هایی که داشتیم  و با توجه به خریدهای شب عید، میهمانی‌ها، سفرها، عدم رعایت پروتکل‌ها و ازدحام‌ها و... شاهد خیز جدید بیماری در خیلی از استان‌های کشور هستیم و به‌طور کلی روند کشوری بیماری صعودی است.
وی افزود: در الگوهایی که از نظر اپیدمیولوژیک بررسی می‌کنیم الگویی که مشاهده می‌شود نشان دهنده افزایش بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی است که در اکثر استان‌های کشور وضعیت این است و خیز جدید بیماری در حال اتفاق است. رئیسی تأکید کرد: همان‌طور که می‌دانید استان خوزستان چندین ماه گرفتار بیماری و خیز جدید بود و هنوز هم هست؛ اما خوشبختانه در حال طی کردن روند نزولی است که به‌ دلیل رعایت پروتکل‌ها توسط مردم است. وی افزود: در حال حاضر البرز و ایلام وارد پیک کرونا شده اند و خیز بلند در آنجا آغاز شده است و برخی استان‌ها هم در آستانه ورود به پیک جدید هستند. استان‌های مازندارن، گیلان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و لرستان در آستانه ورود به موج جدید بیماری هستند و سایر استان‌ها هم کم و بیش روند صعودی دارند و در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، فارس، سمنان و خراسان جنوبی روند صعودی آغاز شده است.
رئیسی تأکید کرد: اگر این روند ادامه‌دار شود در هفته آینده یا ۱۰ روز آینده که تازه اثرات سفرها را مشاهده می‌کنیم قطعاً موج بسیار بلندی خواهیم داشت. رئیسی افزود: الان میزان بستری در بیمارستان‌ها از مرز ۱۳۰۰ نفر گذشته است و این نشان می‌دهد در ۱۰ روز آینده مرگ‌های ۳ رقمی ادامه‌دار می‌شود.
وی ادامه داد: در عین حال برخی نکات مهم را باید اکنون رعایت کنیم؛ اول آنهایی که از سفر بازگشته اند در چند روز آتی دورهمی برگزار نکنند ،زیرا ممکن است آلوده باشند و سایرین را بیمار کنند، همچنین کسانی که سفر نرفتند هم با افرادی که سفر رفته‌اند در ارتباط نباشند و آنها را به خانه خود دعوت نکنند، زیرا ممکن است آنها ناقل ویروس باشند و بیماری را انتقال دهند؛ تا پنج روز کسانی که سفر رفته‌اند نباید رفت و آمد داشته باشند و اگر علائمی پیدا کردند بسرعت به مراکز درمانی مراجعه کنند و حتماً قرنطینه را رعایت کنند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از امروز تا جمعه آینده، هفته بسیار مهمی است که باید دقت کنیم ،زیرا خیلی‌ها سالم بودند و سفر رفتند اما اکنون آلوده شده  و بازگشته اند و می‌توانند اقوام، اعضای خانواده و دیگران را آلوده کنند.
 رئیسی با تشکر از مردم برای رعایت پروتکل‌ها در روز طبیعت، اظهار کرد: در شهرهای قرمز ۸۴ درصد، در شهرهای نارنجی ۸۳ درصد، در شهر زرد و آبی ۷۸ درصد مردم رعایت کردند و در خانه ماندند. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تصمیم ستاد در مورد ماه رمضان، بیان کرد: تصمیم گرفتیم برگزاری مراسم‌ با رعایت پروتکل‌ها در شهرهای آبی و زرد با درصد مورد نظر را داشته باشیم، البته اولویت برگزاری مراسم در فضای باز است؛ برای شب‌های احیا در شهرهای قرمز و نارنجی هم مجدداً تصمیم‌گیری خواهد شد و به اطلاع مردم خواهد رسید.
کپی