اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

آیا ادغام فاز‌های ترایال واکسن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

آیا ادغام فاز‌های ترایال واکسن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

رییس انجمن آموزش پزشکی کشور و پدر پزشکی جامعه نگر ایران در خصوص ادغام فاز‌های ترایال واکسن‌ها گفت:این که در فاز دوم به جای ۵۰ هزار نفر به ۵۰۰ هزار نفر تزریق می‌کنند مشکلی ایجاد نمی‌کند و خیلی هم خوب است. من با فاز دوم که ۵۰ هزار نفر هستند مخالف بودم. جوان داریم و ثبت نام هم کردند. اگر دست من بود به ۵۰۰ هزار نفر تزریق می‌کردم چرا که شرایط بحرانی است و باید واکسن را سریع‌تر به مردم برسانیم.

محمد اسماعیل اکبری در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه فازهای مطالعات بالینی واکسن‌های ایرانی باهم ادغام شده اند، آیا ادغام فاز‌های ترایال واکسن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند؟، گفت: هر واکسنی که ساخته می‌شود، اولین فازش سلولی است و ابتدا آن را روی سلول می‌ریزند که ببینند آنتی بادی ساخته می‌شود یا خیر و بعد به حیوان تزریق می‌شود و فاز حیوانی دو مرحله دارد و ابتدا به حیوان پست و بعد به حیوان پیشرفته تزریق می‌شود و برای مثال در اینجا اول به موش‌ها و بعد به شامپانزه زده می‌شود.

وی افزود: بعد از فاز مطالعاتی حیوانی، مرحله مطالعاتی انسانی است و در مطالعات انسانی ابتدا سالم‌ترین و جوان‌ترین افراد به تعداد کمی انتخاب می‌شود و چنانچه مصونیت و ایمنی درست باشد، فاز دوم شروع می‌شود و واکسن را به عده بیشتری تزریق می‌کنند که باز هم افراد سالم‌ در سنین مختلف هستند.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: فاز سوم واکسن عام می‌شود و برای مثال فاز اول را به ۵۶ نفر و فاز دوم را به ۵۰ هزار نفر تزریق کردند و در فاز سوم ۵۰۰ هزار نفر حضور دارند؛ در فاز سوم مطالعات بالینی واکسن فایزر هم فاز سوم طی شد و هم از افراد پول دریافت شد؛ هر کسی خواست فاز سوم را اجرا کند رژیم اشغالگر قدس قبول کرد و به مردم خود تزریق کردند.

رییس انجمن آموزش پزشکی کشور ادامه داد: این که در فاز دوم به جای ۵۰ هزار نفر به ۵۰۰ هزار نفر تزریق می‌کنند مشکلی ایجاد نمی‌کند و خیلی هم خوب است. جوان داریم و ثبت نام هم کردند و من بودم ابتدا به ۵ نفر و بعد به ۵۰۰ هزار نفر واکسن تزریق می‌کردم چرا که شرایط حاد است و باید عجله کنیم./ میزان

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
کپی