اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

چرا جوانان و کودکان کرونایی روز به روز بیشتر می‌شوند؟

چرا جوانان و کودکان کرونایی روز به روز بیشتر می‌شوند؟

افزایش شمار مبتلایان جوان به کووید۱۹در ماه‌های اخیر کارشناسان را نگران کرده است؛ جهش گونه‌های ویروس و سهل‌انگاری شهروندان از جمله دلایل این روند اعلام شده است.

کروناویروس جدید همچنان روند شیوع خود را دارد و به‌طور متوسط هر هفته خبر تازه‌ای درباره گسترش این ویروس و جهش گونه‌های جدید آن در صدر اخبار جهان قرار می‌گیرد.

یکی از موضوعاتی که در حال حاضر کارشناسان و رسانه‌ها را به خود مشغول کرده، دلایل ابتلای روزافزون جوانان و نوجوانان به کووید-۱۹، بیماری ناشی از این ویروس است.

تا چندی پیش افراد بالای ۷۰ سال در کانون خطر ابتلا بودند و اکنون گروه‌های سنی ۲۰ تا ۵۹ سال و چهار تا ۱۵ سال بیش از سایرین در معرض خطر هستند.

در مقابل، شمار مبتلایان بالای ۸۰ سال در حد چشمگیری کاهش یافته است. علت این امر، در اولویت قراردادن این گروه سنی برای واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

- خطر فضاهای خصوصی و آموزشی

موسسه روبرت کُخ، مرجع رسمی اعلام آمار مبتلایان و قربانیان کووید-۱۹ در آلمان چند روز پیش گزارش داد که رشد شمار ابتلا در همه گروه‌های سنی قابل توجه است اما افزایش تعداد کودکان و نوجوانان مبتلا در این کشور نگران‌کننده است.

آنان به‌ویژه در فضاهای خانوادگی، مدارس و مهدهای کودک مبتلا می‌شوند. البته افزایش شمار تستهای تشخیصی هم می‌تواند عاملی در بالا رفتن آمار بیماران باشد.

در اتریش نیز شمار مبتلایان گروه سنی پنج تا ۱۴ ساله به طرز چشمگیری بالا رفته است. کارشناسان اتریشی علت این روند را جهش گونه‌های جدید ویروس می‌دانند.

گفته می‌شود که گونه‌های جدید برای کودکان و نوجوانان تا ۷۰ درصد مسری‌تر و تا ۶۴ درصد کشنده‌تر از ویروس اصلی هستند.

- راه‌های محافظت از خود

به گفته کارشناسان آلمانی احتمال این‌که نوعی از واکسن کروناویروس پیش از آغاز تابستان برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۷ ساله مجوز بگیرد و به کاهش آمار مبتلایان منجر شود زیاد است اما آنان تاکید می‌کنند که در آن صورت هم باید برای مقابله با گونه‌های مختلف کروناویروس آن دسته از نکات بهداشتی که پیش‌تر اعلام شده‌اند به‌شدت رعایت شوند. بیش از همه باید به استفاده از مواد ضدعفونی برای دست‌ها همچنین استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی دقت کرد.

به گزارش دویچه وله، کارشناسان بهداشت در آلمان بر این نظرند که استفاده روزانه از این مواد و ماسک باعث کاهش ابتلا می‌شود اما می‌تواند به‌ مرور به‌ ویژه در میان جوانان خستگی ایجاد کند و به سهل‌انگاری آنان بیانجامد و به همین دلیل مادران و پدران باید توصیه به کودکان و نوجوانان را در دستور کار روزانه خود قرار دهند./ ایسنا 

این کاربر کرونایی با خوردن پیاز خام اختلال چشایی‌اش را اثبات کرد

کودکان انگلیسی بعد از کرونا به این بیماری نادر مبتلا می‌شوند

کودکان کرونایی بار ویروسی کمتری از بزرگسالان حمل می‌کنند

کودکان ۶۰ درصد بیشتر از افراد مسن کرونا را منتقل می‌کنند

کرونا تا ۳ هفته در مخاط بینی کودکان جا خوش می‌کند

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
کپی