اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

مهدی: دستورالعمل‌های لیگ قهرمانان سبب تعویق بازی صنعت نفت و استقلال شد

مهدی: دستورالعمل‌های لیگ قهرمانان سبب تعویق بازی صنعت نفت و استقلال شد

مسوول برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران گفت: در لیگ قهرمانان آسیا حتی یک مورد ابتلا به کرونا آن هم در کشوری مثل عربستان و شهرهایی مثل ریاض و جده می‌تواند برای نمایندگان ایران مشکل‌ساز شود به همین دلیل ستاد کرونا تصمیم به تعویق بازی گرفت و این موضوع را به ما ابلاغ کرد.

«سهیل مهدی» روز شنبه در گفت‌وگوی رادیویی درباره آغاز لیگ برتر فوتبال ایران در سال جدید اظهار داشت: ان‌شاءالله بتوانیم سال خوبی را شروع کنیم زیرا تمام مردم خوب ایران مستحق پیروزی و موفقیت هستند. همیشه این امر را ثابت کرده‌اند و امیدوارم در عرصه ورزش سال موفقی برای تیم ملی ایران و نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا باشد.  هفته نوزدهم را روز دوازدهم شروع کردیم. با توجه به اینکه باید تیم فولاد در پلی‌آف لیگ قهرمانان شرکت کند و زودتر راهی عربستان شود، دیدار این تیم برگزار شد تا فولاد با آرامش بهتری جلو برود. سایر مسابقات هم امروز (شنبه) و دوشنبه برگزار می‌شود. 

وی درباره تعویق دیدار صنعت نفت و استقلال و همچنین اعتراض باشگاه آبادانی به وجود داشتن تبعیض بین تیم‌های شهرستانی و تهرانی خاطرنشان کرد: بحث قرمز بودن شهر آبادان مطرح نیست بلکه در همین خوزستان مسابقات دیگر هم برگزار می‌شود. امروز نفت مسجد سلیمان در خوزستان میزبان نساجی مازندران است. اصلا بحث شهرها و استان‌های قرمز رنگ نیست. باشگاه‌ها دستورالعمل‌های بهداشتی را خیلی خوب اجرا کردند. به همین دلیل توانستیم بازی‌ها را با کمک پزشکان و ستاد کرونا مدیریت کنیم. هفته گذشته باشگاه استقلال درخواستی را ارسال و در آن موارد و دستورالعمل‌های بهداشتی که قرار است در لیگ قهرمانان آسیا اجرا شود گوشزد کرد. این پروتکل‌ها بسیار سختگیرانه است. سال گذشته هم در دیدار پرسپولیس و نساجی این اتفاق افتاد. باز هم می‌گویم بحث سفر به شهرهای قرمز نیست. باشگاه‌ها موظف هستند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی داخلی خودمان به شهرهای مختلف بروند و بازی کنند. 

مسوول برگزاری مسابقات لیگ برتر در ادامه افزود: ‌طبق دستورالعمل‌های داخلی، ‌هر تیمی می‌تواند با استفاده از ۱۱ به اضافه ۵ بازیکنی که کرونا نداشته باشد در مسابقات شرکت کند، اما در لیگ قهرمانان آسیا حتی یک مورد ابتلا به کرونا آن هم در کشوری مثل عربستان و شهرهایی مثل ریاض و جده می‌تواند برای نمایندگان ایران مشکل‌ساز شود به همین دلیل ستاد کرونا تصمیم به تعویق بازی گرفت و این موضوع را به ما ابلاغ کرد. سازمان لیگ هم تاریخ مسابقه صنعت نفت و استقلال را تغییر داد. 

وی همچنین درباره مذاکره فدراسیون فوتبال با فیفا برای استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) بیان داشت: پروژه VAR تا جایی که من می‌دانم ۲ سه بار شروع شده و برخی مراحل مقدمای مثل آموزش آن هم پیش رفته است. امیدواریم این پروژه همچنان پابرجا باشد. 

مهدی در پاسخ به این سوال که چرا بازیکنان کرونایی استقلال پیش از فرا رسیدن ۲ هفته قرنطینه تست کرونایشان منفی شد و در تمرینات حاضر شدند گفت:‌ در این زمینه وظیفه‌ای ندارم زیرا از مسائل پزشکی بی‌اطلاع هستم. این موارد پزشکی است و سوادی هم ندارم که بخواهم نسبت به آن اظهارنظر کنم. ابتلا این عزیزان در کمپ تیم ملی و عدم ابتلای آنها هم با تست‌هایی که در ادامه گرفته شد مشخص شد. مطمئن هستم همکاران من در کادر پزشکی تیم‌ها و ستاد مقابله با کرونا در فوتبال بنا به تعهدی که در امر پزشکی دارند برای جان آدم‌ها بحث شائبه را مطرح نمی‌کنند. مصداق حرف هم ابتلای زیر ۲ درصدی در جامعه فوتبال به ویروس کروناست. این آمار مربوط به کل فوتبال در همه سطوح است و نه فقط لیگ برتر. در مقایسه با اصناف مختلف چنین آماری بسیار مثال‌زدنی است و نشانه تلاش این عزیزان است. بزرگترین تیم‌های اروپایی با وجود واکسن زدن و تحت پروتکل‌های بسیار دقیق قرار گرفتن به مراتب از فوتبال ایران آمار بیشتری دارند.

مسوول مسابقات لیگ برتر در ادامه تصریح کرد:‌ بنا به ابلاغی که بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی صورت گرفته، اصحاب رسانه که همواره دلتنگ آنها برای حضور در ورزشگاه هستیم می‌توانند در شهرهایی که وضعیت قرمز و نارنجی ندارند تا سقف ۱۰ نفر اجازه ورود در جایگاه خبرنگاران ورزشگاه‌ها را پیدا کنند. این امر چند هفته‌ای است اتفاق می‌افتد. فکر می کنم از هفته یازدهم و دوازدهم این اتفاق افتاد و همچنان پابرجاست. در شهرهایی که وضعیت قرمز و نارنجی دارند، خبرنگاران نمی توانند وارد ورزشگاه شوند و از پذیرش آنها معذوریم. در این شهرها تعداد عکاس‌ها هم کاهش پیدا می‌کند اما در شهرهایی که وضعیت زرد و آبی دارند می‌توانیم ظرفیت خبرنگاران و عکاسان را افزایش دهیم و امیدواریم شرایط به شکلی باشد که هرچه سریع‌تر بیش‌ترین سقف ورود خبرنگاران به ورزشگاه را داشته باشیم. 

مهدی در پایان درباره احتمال تغییر زمان پخش برخی دیدارها و عدم هم‌پوشانی زمان بازی‌ گفت: واقعیت این است که در این امر تلاش می‌کنیم اما به دلیل روزهای کمی که تا پایان مسابقات داریم برخی مواقع مسابقات خوب همزمان می‌شود. امیدوارم مردم این شرایط بحران را بر ما ببخشند. اینگونه نیست که جدا از مردم باشیم. اولین کسانی که در این رابطه به من اعتراض می‌کند فرزندانم هستند که می‌خواهند پای تلویزیون بازی‌ها را ببیند. جدا از مردم نیستیم و علاقه داریم بازی‌های خوب را به پخش برسانیم و شرایط پخش بهتر شود تا مردم استفاده کنند. اما برای پخش دیدارهای مهم، اهمّ و فی‌الاهمّ می‌کنیم. اگر کوتاهی هم هست از این تریبون استفاده کرده و باز هم از مردم عذرخواهی می‌کنم./ ایرنا

کپی