اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

واکسیناسیون بیماران خاص آغاز شد/ افراد دارای اوتیسم نخستین دریافت‌کنندگان واکسن کرونا

واکسیناسیون بیماران خاص آغاز شد/ افراد دارای اوتیسم نخستین دریافت‌کنندگان واکسن کرونا

رییس اداره بیماری‌های خاص و مددکاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی‌ایران خبر داد؛ بیماران دیالیز خونی، دیالیز صفاقی، هموفیلی، تالاسمی، ام‌اس، MPS، CF، SMA، اوتیسم، پیوند اعضا و مبتلایان سرطان، بیماران نقص سیستم ایمنی بدن گروه‌های پرخطر شناخته شده و به‌ صورت مرحله‌ای واکسن کرونا دریافت می‌کنند.

به گزارش روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی ایران، زهرا اصغری افزود: با همکاری معاونت های درمان و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران واکسیناسیون کرونا بیماران خاص از روز چهارشنبه یازدهم فروردین ۱۴۰۰ با تلقیح واکسن به بیماران اوتیسم در بیمارستان آتیه آغاز شده است.

وی با بیان اینکه دوم آوریل (مصادف با سیزدهم فروردین) روز جهانی آگاهی از اوتیسم است، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران اولین دانشگاهی است در کشور که تزریق واکسن بیماران اوتیسمی را انجام می دهد و اعلام آمادگی کرده ایم واکسیناسیون تمامی مبتلایان اتیسم بالای ۱۸ سال استان تهران را انجام دهیم.

اصغری با بیان اینکه انجمن اتیسم ارتباط خوبی با دانشگاه علوم پزشکی ایران دارد، خاطر نشان کرد: به دلیل شلوغی مراکز دولتی و وضعیت متفاوت بیماران اوتیسم، انتخاب محل تزریق واکسن به انجمن اتیسم محول و بیمارستان آتیه نیز در راستای مسئولیت اجتماعی خود برای این موضوع پیشقدم شد.

رییس اداره بیماریهای خاص و مددکاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بیماران دیالیز خونی، دیالیز صفاقی، هموفیلی، تالاسمی، ام اس، MPS، CF، SMA، اوتیسم، پیوند اعضا و مبتلایان به سرطان، بیماران به نقص سیستم ایمنی بدن (PID) به عنوان گروه های پرخطر شناخته شده و بصورت مرحله ای واکسن کرونا دریافت خواهند کرد.

براساس این گزارش، بیماران خاص و صعب العلاج از جمله گروه های در معرض خطر ابتلا به بیماری COVID-۱۹ هستند. وجود بیماری زمینه ای از یک سو باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن این افراد می شود و از سوی دیگر به دلیل مراجعات مکرر این بیماران به مراکز درمانی برای دریافت خدمت، خطر مواجهه آنان با ویروس کرونا در مقایسه با افراد سالم جامعه بیشتر است.

بر همین اساس، مبتلایان به بیماری های خاص و صعب العلاج، از گروه های اولویت دار در دریافت واکسن هستند و تلاش وزارت بهداشت انجام واکسیناسیون برای تمامی مبتلایان به بیماری های خاص و صعب العلاج در ماه های ابتدایی سال جدید است./ ایرنا 

آیا واکسیناسیون جانبازان اصول خاصی دارد؟

آغاز واکسیناسیون بیماران مبتلا به سرطان در روسیه با واکسن «اسپوتنیک‌وی»

چه کسانی در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند؟/واکسن کرونا در بازار سیاه تقلبی است

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 

 

 

کپی