اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
استاندار تهران خبرداد

افزایش ۵۲درصدی فوتی هاو ۷۵درصدی بستری ها در سال جدید

افزایش ۵۲درصدی فوتی هاو ۷۵درصدی بستری ها در سال جدید

استاندار تهران از روند صعودی مراجعات سرپایی و میزان بستری های کرونا در تهران خبرداد.

انوشیروان محسنی بندپی در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا استان تهران گفت: در ایام تعطیلات نوروز شاهد کاهش فاصله گذاری اجتماعی ،حجم زیاد ترددها و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و به دنبال آن افزایش مراجعات سرپایی و میزان بستری ها در سطح استان تهران بودیم.

وی افزود: در استان تهران علیرغم همه تلاش های کادر درمان با پیچیدگی های موجود در این استان شاهد شرایط متزلزل و شکننده ای در مدیریت کرونا هستیم. مسئله ای که می طلبد بیش از پیش در رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تلاش کنیم.

وی ادامه داد: اگر در استان تهران مثلا  ۲ شهرستان قرمز داریم به دلیل پیوستگی و نزدیکی شهرستان های استان از همین حالا  باید مصوبات ستاد ملی چه در خصوص حضور کارمندان و چه در کاهش تجمعات تشدید شود. بر اساس گزارش ها وضعیت موجود در استان تهران به گونه ای است که باید بیش از گذشته مداخلات در مدیریت بیماری کرونا تشدید شود.

شهروندانی که سفر رفتند داوطلبانه تست بدهند

بندپی در پایان جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا استان تهران، گفت: با توجه به ارائه گزارش از سوی معاونت درمان ستاد کرونا استان تهران از ابتدای سال تا پایان دیروز ۶۶.۶ درصد مراجعین سرپایی افزایش داشته است و ۷۵.۵ درصد بستری ها نیز افزایش داشته، از سوی دیگر ۵۲ درصد فوتی ها نیز افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در حال حاضر هفت شهرستان استان تهران نارنجی، سه شهرستان قرمز و شش شهرستان در وضعیت زرد قرار گرفته اند. بر همین اساس لازم بود جلسه فوق العاده ای داشته باشیم که این جلسه امروز برگزار شد. ویروس جهش یافته از میزان ابتلا و چرخش بالاتری برخوردار است، لذا لازم است که تدابیری اتخاذ کنیم تا در جهت کنترل بیماری اقدامات همه جانبه از همین امروز آغاز شود.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود خطاب به شهروندانی که در ایام نوروز به سفر رفته بودند درخواست کرد این شهروندان داوطلبانه در جهت اجرای غربالگری و تشخیص بیماری تست بدهند. دستگاه های دولتی نیز کسانی که به سفر بوده اند را باید جهت انجام تست ترغیب کنند. بی تردید این کار نقش مهمی در هم افزایی تشخیص و قطع زنجیره ویروس دارد. اگر کسی سفر بوده داوطلبانه اعلام و انجام تست را در دستور کار خود قرار دهد تا غربالگری انجام شود.

محسنی بندپی با اشاره به اینکه پوشش واکسیناسیون بر اساس پیش بینی های قبلی انجام نشده و کمتر از پیش بینی ها بوده افزود: برخی کشورها تعهد کرده بودند و پول خرید واکسن را دریافت کردند اما نسبت به تامین واکسن همکاری نداشتند که امیدواریم این موضوع حل شود و پوشش واکسیناسیون به حد مطلوب و برسد که مطالبه مردم نیز هست.

وی با تاکید بر اینکه استان تهران به دلیل تراکم جمعیت و مسافرپذیری و شلوغی و تراکم فعالیت ها با پیچیدگی های بسیاری مواجه است افزود: ما کم کم در حال ورود به پیک چهارم هستیم. لذا نیاز است که کنترل و مدیریت بیماری را به طور جد در دستور کار قرار دهیم تا پیک جدید را بشکنیم. قطعا در این شرایط رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا به ویژه در شهرهایی که وضعیت رنگ بندی خاصی دارند از اهمیت بسزایی برخوردار است.

/ایسنا 

فیلم/ وداع تلخ با پرستار بخش کرونا «مهشید گودرز»

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی