اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

اروپا، روسیه را به نقض قوانین بین‌الملل در شبه جزیره کریمه متهم کرد

اروپا، روسیه را به نقض قوانین بین‌الملل در شبه جزیره کریمه متهم کرد

اتحادیه اروپا پنجشنبه شب روسیه را به تلاش برای سربازگیری و نقض قوانین بین‌الملل در شبه جزیره کریمه متهم کرد.

به نقل از رویترز، اتحادیه اروپا پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز فدراسیون روسیه کارزاری برای سربازگیری در شهر سواستوپول و جمهوری خودمختار کریمه که به طور غیرقانونی ضمیمه شده است، آغاز کرد تا شهروندان در نیروهای مسلح این فدراسیون ثبت نام کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: این یک اقدام دیگر در نقض قوانین بین المللی بشردوستانه است. فدراسیون روسیه موظف است که از حقوق بشر در شبه جزیره کریمه دفاع کند.

منطقه کریمه واقع در ساحل دریای سیاه ۲۷ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و بر اساس نتایج سرشماری سال ۲۰۱۴، یک میلیون و ۴۹۲ هزار روس، ۳۴۴ هزار اوکراین تبار و ۲۳۳ هزار تاتار تبار دارد.

اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی گسترده ای دارند از سال ۲۰۱۴ و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی‌یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس‌ها از آن به عنوان «کودتا» یاد می‌کنند، آغاز شد.

مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی‌یف زدند.

با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، کرملین امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می‌دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه را دادند که با موافقت پوتین اجرایی شد./ ایرنا

کپی